В събота се провали третият пореден опит на невъоръжени военни наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) да влязат в Крим. За трети път през седмицата проруските нови власти в Симферопол не допускат 54 наблюдатели от 29 страни, макар те да са поканени от Киев. Наблюдателите е трябвало да прегледат информация, според която Русия изпраща много войски в Крим. Москва отрича това. ОССЕ потвърди за първи път в четвъртък, че наблюдателите са били възпрепятствани от достъпа до Крим. Процедурите бяха повторени в петък и събота, но за първи път днес срещу тях бяха отправени предупредителни изстрели във въздуха, твърдят дипломатически кръгове във Виена. Говорител на организацията заяви, че при инцидента в близост до контролния пункт Амаянс в северната част на Крим не е бил ранен никой.
Руският външен министър Сергей Лавров по-рано призова за разследване от страна на ОССЕ за убийствата по време на уличните битки в украинската столица Киев. "Имаше твърде много лъжи и тези лъжи бяха използвани твърде дълго, за да се насочи европейското обществено мнение в грешната посока в разрез с обективните факти", каза Лавров в Москва в събота.
Същевременно, след няколко инцидента с обсадени украински военни постове и бази през нощта, Полша заяви, че ще евакуира генералното си консулство в Севастопол "заради продължаващите затруднения, създавани от руските сили", писа полският външен министър Радослав Сикорски в Twitter. „Всички служители на нашето консулство са евакуирани, в момента те са на сигурно място", добавя той.
Русия и самият президент Владимир Путин твърдят, че в Крим няма руска армия, а това са местни части за самоотбрана. Въпреки това обаче те са екипирани и въоръжени като руската армия, а репортер на Ройтерс е забелязал в събота в база до Симферопол да влиза конвой със стотици войници, натоварени на 50-ина камиона и ескортирани от бронирани машини.
Междувременно в разгара на конфликта между Украйна и Русия за Крим в събота изненадващо се състоя среща между представители на двете страни. В Москва заместник-министърът на външните работи Григорий Карасин проведе разговори с украинския посланик Владимир Йелченко, обяви руското външно министерство. На срещата "в отворена атмосфера са били обсъдени въпросите за руско-украински отношения".
Припомняме, че след политическите катаклизми в Киев в края на февруари проруските милиции и предполагаеми руски войници поеха контрола над украинския полуостров Крим. Местният парламент призова руския президент Владимир Путин да приеме полуострова в Руската федерация и насрочи референдум за следващата неделя. В петък пък руският парламент заяви своята подкрепа. Украинското преходно правителство и Западът твърдо се противопоставят на опитите за отцепване на Крим и считат обявения от Кримския парламент референдум за нелегитимен. Заради изпращането на руски войски на полуострова САЩ наложиха забрана за пътуване на руските и украинските представители и замразиха техните активи. Европейският съюз също обсъжда какви санкции да наложи.