Парламентът на Крим прие принципно решение за влизане на автономната република в състава на Руската федерация, съобщи вицепремиерът Рустам Темиргалиев. Върховният съвет на Крим реши още да отправи молба до ръководството на Руската федерация с оглед "започване на процедура по влизане на Крим в състава на Русия".
Според пояснителна бележка към постановлението, разпространена от Върховния съвет, "събитията от февруари 2014 г. в Киев рязко изостриха обществено-политическата ситуация в Украйна", "националистическите сили, заграбили властта чрез антиконституционен преврат, грубо нарушават конституцията и законите", а "екстремистки групировки направиха ред опити да проникнат в Крим с цел изостряне на ситуацията, ескалация на напрежението и незаконно заграбване на властта".
Събралите се пред сградата на кримския Върховен съвет посрещнаха решението му с ликуване и викове "Русия!", отбелязва ИТАР-ТАСС.
Референдумът за статута на Крим ще се състои на 16 март. Това съобщи Рустам Темиргалиев, цитиран от ИТАР-ТАСС и Ройтерс. Първоначално предложената дата за референдум беше 25 май, впоследствие го насрочиха за 30 март, а сега датата става още по-ранна.
Гласоподавателите ще трябва да отговорят на два въпроса. Първият е дали желаят Крим да се присъедини към Руската федерация, а вторият - дали са за връщане на конституцията от 1992 г., според която Крим е част от Украйна, предава БТА.
Идната седмица Държавната дума може да приеме законопроект, даващ възможност част от чуждестранна държава да бъде приета в състава на федерацията по опростен ред, съобщи пред ИТАР-ТАСС авторът на документа Сергей Миронов, лидер на партията "Справедлива Русия". "Казано открито, внесох този законопроект заради Крим", заяви той.
Междувременно руският премиер Дмитрий Медведев заяви, че Русия ще опрости процедурите за придобиване на гражданство от хора с майчин език руски, които са живели в Русия или в бившия Съветски съюз. Медведев поясни, че това ще важи за хора или техни роднини, които в миналото са живели постоянно в Русия - на територии, която някога са били част от Руската империя или от Съветския съюз.
Сегашният закон от 2001 г. предвижда създаване на субект от Руската федерация на присъединяваната територия по споразумение с държавата, от която тя в момента е част. Поправката предвижда възможност Русия да приеме част от друга държава като свой субект, дори да няма сключен международен договор за това, в два случая: ако жителите на територията са гласували на референдум за присъединяване към Русия или ако легитимното държавно ръководство на част от друга държава приеме съответното обръщение към Русия, посочва ИТАР-ТАСС.
От 28 февруари автономната украинска република Крим с двумилионно население предимно от руснаци де факто е под контрола на руски сили, напомня Франс прес.
По-рано днес украинският премиер Арсений Яценюк обвини Русия, че увеличава напрежението и извършва провокации в страната му, предаде Франс прес.
"Готова ли е Русия да уреди този конфликт и да започне истински дебат за начина за стабилизиране на ситуацията или все още има резерви и се опитва да засили напрежението, нещо, което прави в последните няколко часа, блокирайки украинските сили", попита Яценюк след среща с председателя на Европейския парламент Мартин Шулц.
Шулц също засегна въпроса за евентуални руски провокации в Крим и добави, че ако тази информация се потвърди, ситуацията наистина ще е драматична.
*Новината е актуализирана към 14:10
Още новини по темата може да прочетете в Dnes.bg
Повече за Крим вижте в материала на Bloomberg!
преди 10 години Ааа не бе, оставаше и да вземат решение за присъединяване към EU или USA :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години затова им стартираха "другия избор" в роля на окупатор, за да няма отклоняване на маймуните от предначертания път... а той ("другия избор") като отколешен местен контрольор, пази и нереформираните местни маймуни да не объркат някое копче на някое забравено старо табло... докато ги "оправят", както и всички функции независещи от процеса да се изпълняват нормално.При "другия избор" подсистемата е вече премахната, така че увеличеното лапане за сметка на санкциите няма да стига до местните му маймуни също! Той ще бъде прибран в съюза по-късно, когато ролята му на "враг" и наказван/санкциониран ЕС "смукач" завърши... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ми надали е кой знае каква изненада...сега Русия малко ще се прави на ощипана булка-"не, не искам, не мога така" и после обединение. Въпроса е каква част от Украйна, щото надали ще остане само Крим отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ЕС и Русия просто си разделиха Украйна със съгласието и съдействието на САЩ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Да го дух***т ***!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Референдумът за статута на автономната република ще се състои на 16 март---А можеше да се избегнат всички проблеми в Украйна още от самото начало по този начин. Ама ЕС не е готов да претърпи ново поражение при референдумите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар