Украинският президент Виктор Янукович и лидери на опозицията постигнаха споразумение, което има за цел да сложи край на политическата криза в страната и на кръвопролитията, превърнали части от центъра на града във военна зона, предаде CNN.
Янукович, лидери на опозицията и представители на Европейския съюз подписаха споразумението днес следобед след нощ на трудни преговори, които продължиха и през деня.
„Добър компромис за Украйна. Дава шанс на мира. Отваря пътя към реформи и Европа“, написа полският външен министър Радослав Сикорски в Twitter преди окончателното полагане на подписите под споразумението. То дава на правителството 48 часа да възстанови предишната версия на конституцията на страната, която ограничава правомощията на президента и предвижда да бъдат направени още конституционни промени до септември, сочи чернова, публикувана на сайта на германското външно министерство.
В споразумението също е залегнало провеждането на президентски избори „веднага щом влезе в сила новата Конституция, но не по-късно от декември 2014 г.“
Според условията в споразумението протестиращите трябва да се оттеглят от улиците и да предадат оръжията си в рамките на 24 часа.
Предстои да бъде проведено съвместно разследване на актовете на насилие от последните дни. В него ще участват властите, представители на опозицията и на ЕС.
Към момента не е наличен коментар от лидерите на опозицията.
В официална позиция българското правителство приветства постигнатото съгласие и призова правителството на Украйна да прояви "максимална сдържаност", а представителите на опозицията да се дистанцират от тези, които прибягват до радикални действия и употреба на сила.
"България категорично осъжда актовете на насилие в Киев, довели до десетки човешки жертви и множество ранени през последните дни. Никакви обстоятелства не могат да оправдаят репресиите и насилието", се казва още в изявлението на кабинета Орешарски, разпространено от пресцентъра на МС.
Украинският народ може да разчита на последователната подкрепа на България за осъществяване на процеса на реформи, които да осигурят стабилно и демократично бъдеще за страната, допълват от правителството и подчертават, че България винаги е подкрепяла европейската перспектива пред Украйна и задълбочаването на връзките на страната с ЕС.
* Статията е допълнена с позицията на българското правителство по повод подписаното споразумение в Украйна.