Най-сериозната пречка пред развиващите се икономики в Централна и Източна Европа са политиците, смятат анализатори.
Бизнесмени, политици и икономисти от региона се събраха във Виена днес, за да обсъдят потенциала и възможностите пред своите икономики, пише CNBC. Близо 60% от присъстващите затвърдиха мнението, че местните правителства представляват най-големия риск за икономическото развитие в изоставащия европейски регион.
Растежът в развиващите се европейски икономики се забави до около 1% на годишна база през последното тримесечие на 2012 г., след като дълговата криза в еврозоната се отрази на износа. Все пак темпът на растеж се увеличи до около 2% през третото тримесечие на 2013 г., но продължава да изостава значително от най-бързо развиващите се пазари като Китай и Индия.
За главен виновник бяха посочени правителствата, като за техни слабости бяха обявени неспособността за динамично провеждане на реформи, нужни за отърсване от съветското наследство, слабо развитото висше образование, „изтичането на мозъци“ и корупцията.
С влизането на някои от тези страни в ЕС техните граждани се възползват от правото си на свободно придвижване в общността. По този начин държавите губят голяма част от талантливите си млади хора, смятат икономистите.
„Демографската криза, пред която е изправен нашият регион в момента, ще се влоши още повече“, коментира Андреас Трейхъл, изпълнителен директор на Erste Bank – домакин на събитието.
Населението в централния и източноевропейския региони, както и в цяла Европа, застарява заради увеличената продължителност на живота и по-ниската раждаемост. Този проблем бива допълнително утежнен от липсата на частно пенсионно осигуряване – още едно наследство от социалистическия строй.
Това трябва да засили още повече усилията на държавите да задържат своите таланти, смятат участниците във форума. За да стане това, а и за да бъдат привлечени талантливи хора отвън, регионът трябва да премахне търговските ограничения.
Други направления, в които трябва да се развиват държавите, са евтината енергия от добива на шистов газ, евтино жилищно строителство и дългосрочно финансиране, според плана на изпълнителния директор на Immofinanz Едуард Цетнер.