Политическата криза, обхванала в последните дни Турция, е струвала на икономиката 100 млрд. долара. Това съобщи високопоставен правителствен служител в понеделник, след като финансовите пазари се възстановиха след няколкото дни на свободно падане, пише Daily Star.
Вицепремиерът Бюлент Арънч заяви, че разследването за корупция, което разтърси кабинета на Реджеп Тайип Ердоган, е "заговор, насочен към опетняване на престижа на турското правителство в страната и чужбина".
"Говорим за щети от над 100 млрд. долара", обяви Арънч непосредствено след първото заседание на турския кабинет след избухването на кризата през миналата седмица.
Турция традиционно е възприемана от мнозина като модел за демокрация в мюсюлманския свят и нововъзникващите икономически сили. Въпреки това политическата криза доведе до разклащане на доверието и срив на местната валута и капиталовите пазари.
В понеделник обаче бе отчетена стабилизация. Бенчмаркът Borsa Istanbul нарасна c 6,42%, a лирата се изкачи до ниво от 2,1239 за долар спрямо 2,1710 след избухването на скандала.
Борейки се да запази поста си, Ердоган прибегна до освобождаването на 10 министри от кабинета си. Той определи кризата като "мръсен заговор", който цели да го свали от поста.
Скандалът доведе до разцепление и в собствената политическа сила на Ердоган – Партията на справедливостта и развитието. Същевременно кризата покачи общественото доверие в турския проповедник, ислямовед и водач на движението "Гюлен" Фетхуллах Гюлен – основният съперник на настоящия премиер.