Международният валутен фонд (МВФ) рязко разкритикува икономическата политика на Украйна. Правителството на президента Виктор Янукович не прилагало договорените през 2010 г. в споразумението за безвъзмездни средства икономически реформи.
„Програмата е дерайлирала след кратък период от време", пише МВФ в своя нов преглед на ситуацията в страната от Източна Европа. В същото време фондът предупреждава да не се отпускат лековерно нови заеми на Украйна. Опитът говорил, че достъпът на страната до финансиране следва да бъде ограничен.
Предупреждението идва в деликатен момент. Опозицията в Украйна се бори в продължение на седмици за сближаване на държавата с ЕС. Янукович обаче се обърна по-силно към Русия. Руският президент Владимир Путин наскоро обеща на съседите си заем в размер на 15 млрд. долара - без никакви очевидни ограничения. По-рано Киев поиска от ЕС кредит от 20 млрд. евро.
„Ако ЕС бе в състояние да даде на Украйна 15 млрд. долара и евтин газ, решението щеше да е различно. Но това е само теория, ние нито имаме желание за това, нито сме го дискутирали", заяви председателят на Европейския парламент Мартин Шулц в края на срещата на върха на ЕС в Брюксел. Преди това обаче еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле сигнализира, че Брюксел може да се застъпи пред МВФ за по-нататъшна финансова помощ. „Вратата е отворена", заяви и германският канцлер Ангела Меркел на срещата на върха на държавните ръководители.
Като се имат предвид критиките за финансовата политика на правителството в Киев от страна на МВФ, едва ли е мислимо, че ЕС може да предостави на страната щедри кредити. Рисковете за това са прекалено големи. В следващите две години Украйна трябва да плати 25 млрд. долара от неизплатен дълг и лихви. От средата на 2012 г. държавата е в рецесия, а икономическото възстановяване е свързано със значителни рискове, пише МВФ в доклада си.
Фондът е особено критичен към високото увеличение на заплатите и пенсиите, както и извънредно високите енергийни субсидии, които сега възлизат на 7,5 процента от брутния вътрешен продукт на страната. Обещаната от Москва ценова отстъпка за доставките на природен газ вероятно ще подхрани още повече прахосването на енергия.
Въпреки че Украйна не изостава с плащанията на дълговете си към МВФ, директорите имат строги изисквания към страната. Това включва намаляване на бюджетния дефицит от сегашните 5,5% и намаляване на енергийните субсидии. Причина за повишеното внимание на МВФ са излезлите от контрол правителствени разходи на кабинета Янукович.