Румънското правителство предприема нов опит за задвижване на застоял проект за разработване на златна мина в Трансилвания, предаде AP.
Канадската компания Gabriel Resources, която създаде в Румъния дружеството Rosia Montana Gold Corporation, чака от 14 години необходимите разрешителни, за да започне да разработва мината с предполагаеми залежи на 300 тона злато и 1600 тона сребро.
Днес правителствената пресслужба обяви, че е изготвен законопроект, който да обяви проекта за "специален национален интерес". Румъния ще има 25%-ен дял в проекта, ако той бъде приложен, спрямо 20 процента при първоначалните планове.
Дължимата към държавата такса ще бъде 6 процента, спрямо 4 на сто за други мини, с опция румънската държава да може да поиска плащането й в натура. Законопроектът задължава инвеститора да разкрие 2300 работни места във фазата по изграждане и 900 работни места във фазата на действие на мината. Също така канадците се ангажират да предприемат действия за консервиране, благоустрояване и съживяване на културното наследство в зоната, да осигурят опазването на околната среда и да премахнат исторически замърсявания.
Проектът е критикуван от години, защото предвижда употребата на 12 000 тона цианид годишно в процеса на извличане, както и поради факта, че мината се намира в район, където са намерени останки от римско време.
Президентът Траян Бъсеску, който е силен поддръжник на проекта, заяви, че Румъния се нуждае от чуждестранните инвестиции и работните места, които проектът ще осигури в един западнал район. Премиерът Виктор Понта, който първоначално бе против, сега вече е съгласен, отбелязва AP.
Някои от местните жители казват обаче, че техният град, който е атрактивен за златодобив още от римско време, е популярна туристическа дестинация и една открита мина с използване на цианид може да бъде потенциално опасна и да нанесе необратими вреди. Също така, само за няколко години от мината ще бъде извлечено всичкото злато.
Еуджен Давид, един от най-яростните противници на проекта, заявява пред AP, че ще протестира срещу тези планове в Европейския парламент и в ЕС.
„Правителството не е в състояние да одобри проекта в продължение на 14 години, защото той не отговаря на румънското законодателство, и сега създава специален закон. Ако парламентът го приеме, ще се компрометира", коментира Давид, цитиран и от БТА.
Според AFP използването на 12 000 тона цианид годишно е 12 пъти повече от общото количество, което се използва в Европа за извличане на злато, по данни за 2011 г.
Законопроектът трябва да бъде одобрен от парламента.