Вчера рейтинговата агенция Moody`s понижи рейтинга на Словения с2 стъпки до Ba1 с негативна перспектива, най-високият неинвестиционен статут според скалата на агенцията. Това засили опасенията, че страната е следващата в Европа, която ще потърси спасителна помощ. Някои анализатори обаче не смятат, че мрачната прогноза на Moody`s непременно е лоша поличба, пише CNBC.
Питър Атард Монталто, икономист развиващи се пазари в Nomura International, смята, че Любляна все още има възможности за маневри. Според него следващата дългова емисия ще има успех на пазара и страната ще избегне спасителния план, но признава, че пътят й оттук насетне е осеян с рискове.
От Credit Agricole подчертават, че Словения е в рецесия и има няколко фактора, заради които рискът от спешно спасяване е висок. Проблемните кредити надвишават 30 на сто, ликвидността е оскъдна, а лихвите по облигациите на страната стават твърде високи. Това представлява допълнителна пречка за преодоляването на кризата без международна намеса, посочват от банката.
Заради политическата нестабилност новото правителство има проблеми и с бързото осъществяване на реформите.
Икономистите са единодушни, че Словения не е “втори Кипър” и вярват, че страната може да намери изход от кризата, включително със засилването на експорта, но трябва най-вече да разчита на стабилизирането на политическата ситуация. Иначе нуждите й се оценяват на около 4 – 8 млрд. евро.