Централните банкери са по принцип предпазливи хора. Те преценяват много точно всяка своя дума, защото знаят, че всяка изречена от тях фраза може да задвижи пазарите в една или друга посока, да свали курсовете или да ги засили до небесата. А това важи в особена степен във времена, в които европейската дългова криза продължава да помрачава настроението на инвеститорите.
Но в един недостъпен за обществото документ и президент на централна банка може да изкаже истината в прав текст. Точно така изглеждат страниците, които президентът на германската Bundesbank Йенс Вайдман е изпратил до Германския конституционен съд в Крарслруе и с които той критикува програмата за директни монетарни транзакции на ЕЦБ, пише Handelsblatt, който разполага с документа.
Bundesbank критикува, че ще бъдат закупувани умишлено облигации с "лоша възвращаемост", което ще увеличи рисковете. "Покупките могат да накърнят независимостта на централните банки, което е ключово условие за успешното изпълнение на основната им задача - поддържането на ценова стабилност," се казва в 29-страничното писмо. "Ако паричната политика веднъж поеме по такъв стръмен курс, обратът е труден и е възможно да се плати много висока цена".
Федералният конституционен съд ще заседава през юни по съдебни дела срещу постоянния спасителен фонд за еврозоната ESM. От съда вече обявиха, че ще вземат под лупа програмата на ЕЦБ за покупка на облигации Директни монетарни транзакции (Outright Monetary Transactions – OMT). Bundesbank се съмнява, че вследствие на покупките на облигации от ЕЦБ ще се стигне до строги реформи в измъчваните от кризата страни и визира особено Гърция. "Този опит оправдава и опасенията, че използването на условности в контекста на програмата за OMT може да не предпази дори в случаи на съмнение значителни покупки на облигации и по този начин ще навреди на рисковото разпределение в балансите на евросистемата", пише в документа.
В допълнение Bundesbank се съмнява в обосновките за евентуални покупки на облигации. За разлика от ЕЦБ тя не смята, че различните проценти за заеми за бизнеса в еврозоната са оправдание за покупки на държавни облигации. "По-високите разходи за финансиране за частния сектор може да отразяват по-високи национални фискални рискове", се казва в изявлението. И още“ „Това не е развитие, което може да се контролира с методите на паричната политика, а е пряка последица от национална самостоятелно отговорна фискална политика".
Според Йенс Вайдман сред задачите на Европейската централна банка не влиза и предотвратяването на излизането на дадена страна от еврозоната. "Настоящият състав на валутния съюз не може да бъде гарантиран заради независимостта на държавите-членки - поне не от централната банка", гласи изявлението. В противен случай ЕЦБ може да стане основен спонсор на страните от еврозоната, предупреждава още Bundesbank.
Значителна критика Bundesbank отправя и заради междинното финансиране на Гърция чрез така нареченото спешно ликвидно подпомагане от миналата година (ELA – Emergency Liquidity Assistance). "Осигуряването на ликвидност в евросистемата, за да отговори на нуждите от финансиране в Гърция, е особено проблематично и подчертава приемането на фискалните отговорности от паричната политика", е мнението на Bundesbank. Така ЕЦБ е поела висок риск, защото излизането на Атина от еврозоната "не се определяше като малко вероятно по онова време".
Междувременно и ЕЦБ се е защитила пред германския конституционен съд от критиката на Bundesbank.
Според Handelsblatts тя се позовава на становище на експерта по право Франк Шоркопф. В него по отношение на спорните операции на ЕЦБ се посочва, че „Европейската централна банка действа в рамките на своя мандат и изпълнява мандата си". За да гарантира целта си за парична стабилност, паричната политика трябва също така да насърчава и финансовата стабилност, е мнението на Шоркопф.