Словения е изправена пред тежка банкова криза и дълбока рецесия въпреки последните реформи, разкрива проучване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитирано от CNBC.
“Словения е засегната тежко от балона на пазара на недвижимите имоти, както и от дълговата криза в еврозоната“, се посочва в доклада на ОИСР. Организацията предупреждава също, че усилията на правителството в Любляна да реформира банковия сектор, както и да редуцира дълговото бреме, оказват „негативно влияние върху растежа на страната“.
„Понижаването на публичната и частната задлъжнялост оказва чувствителен натиск върху растежа на фона на тежката финансова криза, нарастването на безработицата и отслабването на износа“, се казва в доклада на ОИСР.
„Въпреки усилията от последната година и половина са необходими допълнителни, фундаментални реформи, които да възстановят доверието и да предотвратят евентуална продължителна рецесия, съпроводена от загуба на достъп до финансовите пазари“, изтъква още ОИСР.
Междувременно страната трябва да продаде нови облигации преди 6 юни, за да покрие финансовите си задължения, съобщи през март новоизбраният словенски премиер Янес Янса.
Словения претърпя колапс на пазара на недвижимите имоти подобен на този в Испания. В същото време лошите кредити в словенските банки са около 7 млрд. евро или около 20% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.
Въпреки поетите ангажименти за продължаване на реформите ОИСР предупреждава, че страната е изправена пред „сериозна банкова криза, следствие от прекомерното поемане на рискове, слабото корпоративно управление на държавните банки и недостатъчно ефективните инструменти за надзор“.