Правителството в Никозия защити сделката в размер на 10 млрд. евро за спасяването на кипърските банки в светлината на надвисналата над Острова рецесия, съобщава BBC.
Споразумението защитава малките вложители, но ще принуди притежателите на депозити над 100 хил. евро, много от които руснаци, да понесат сериозни загуби.
В същото време Laiki Bank – втората по големина кипърска банка – ще бъде закрита.
Финансовият министър на Кипър Майкъл Сарис заяви, че страната е избегнала „катастрофално напускане на еврозоната“.
Президентът Никос Анастасиадес, който договори сделката с „тройката“ институционални кредитори - Европейския съюз (ЕС), Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ) - се очаква да направи официално обръщение към нацията по-късно тази вечер.
Laiki Bank и Bank of Cyprus, двете водещи кипърски банки, ще останат затворени до четвъртък. Останалите банки в страната ще бъдат отворени още утре, след като бяха затворени повече от седмица, съобщи Централната банка в Никозия.
Германският канцлер Ангела Меркел, която наложи условията по сделката, заяви, че цената за спасителния пакет е разпределена справедливо.
„Не искаме данъкоплатците да спасяват банките, банките трябва да се спасяват сами“, допълва тя. „Това се случва в Кипър сега“.
По-рано днес датският финансов министър и председател на Еврогрупата Йерун Диселблум заяви, че спасителната програма за Кипър, която беше договорена в понеделник сутринта, представлява модел за разрешаване на бъдещи банкови кризи в еврозоната.
„Ако банките не могат да си помогнат сами, тогава ще поискаме от акционерите и облигационерите да помогнат за рекапитализирането им. В краен случай, ако това е необходимо, ще се обърнем и към собствениците на незастраховани депозити“, коментира той.