По време на драматичния маратон на преговорите преди това кипърският президент Анастасиадис заплаши, че ще подаде оставка. Той отказваше да затвори двете големи банки - Bank of Cyprus и Laiki, заявиха дипломати от ЕС.
Директорът на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард заяви: "Ние вярваме, че това ще бъде едно трайно и напълно финансируемо решение.“
Кипърската икономика ще претърпи трайно увреждане. От източници на официалните партньори в преговорите Wall Street Journal научи, че в продължение на седмици или дори месеци страната ще трябва строго да контролира паричните потоци и на икономиката. Така кипърски граждани и бизнесът ще бъдат отрязани до голяма степен от останалата част на еврозоната.
В допълнение, според новата програма местните банки ще претърпят значителни загуби. Това може да сложи завинаги край на статута на страната като офшорен данъчен рай и център за финансови услуги.
Икономисти се опасяват, че кипърската икономика може да се свие с до 10% през следващата година. И комисарят по валутните въпроси на ЕС Оли Рен признава, че на кипърците им предстоят трудни времена: „Близкото бъдеще ще бъде много трудно за страната и хората там", каза той. Мерките обаче са били важни, за да се постави кипърската икономика на нова основа, за да се възстанови.
За да получи спасителен заем от 10 милиарда евро от ЕС и Международния валутен фонд, Кипър трябва осигури 5,8 милиарда евро. Диселблум заяви, че включването на богати инвеститори вероятно ще доведе до 4,2 млрд. евро. Останалата сума ще се набере с увеличаване на данъците и приватизация.
Но не всички препятствия все още са минати. Споразумението все още трябва да се одобри от няколко парламенти на държавите-членки на ЕС, включително на Бундестага. Първо обаче се очаква, че ликвидността кипърските банки ще бъде осигурена от ЕЦБ. Дипломати от ЕС заявиха, че очакват цялата програма да бъде приета до средата на април.
Изплащането на първия транш от спасителния креди за Кипър ще стане най-рано след около два месеца, каза директорът на Европейския механизъм за стабилност Клаус Реглинг. „Ние трябва да сме в състояние да направил първия транш в началото на май”, добави той.
Федералният министър на финансите на Германия Волфганг Шойбле показа облекчение от постигнатото споразумение. „Аз съм доволен, че сме постигнали това, което винаги е била нашата позиция", каза Шойбле след срещата на финансовите министри от еврозоната в Брюксел. Спасение на Кипър без участие на двете най-големи банки в страната не би било възможно, смята той.
преди 11 години Браво! - прочети мнение 26 тук:http://***.investor.bg/news/comments/148408/334/1.html - то това е целта, за глупаците да е смешно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Май не можеш да се усетиш, колко си смешен отстрани. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Колко са ги спасили,и от какво са ги спасили Бедните Кипърци ще усетят малко по-късно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години задавам им първо овчата "очаквана" реакция... после си подавам скромното мнение! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Тънката линия между шизофреничната еуфория и безконечното отчаяние!Поздрави и успехи отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Добри решения!Безумието да се пипат гарантираните депозити под 100К евро отпада! Ще се отреже повече от сивите пари на офшорните олигарси...Доста справедливо! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Това беше най-доброто решение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години УРАааааааааааааааа! :((( - това им беше края! отговор Сигнализирай за неуместен коментар