Поредното чакане за Кипър: нови обсъждания на кипърското правителство доведоха до по-нататъшно забавяне на и без това ограничения времеви план за намиране на решение за рехабилитацията на страната. В събота следобед все още не е ясно кога парламентът в Никозия ще гласува текстовете за спорните допълнителни данъци за спестовни влогове, предава Ройтерс.
Първо представители на Тройката - ЕС, Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ) са водили преговори с правителството, като заяви говорителят на правителството Христос Стилиянидес. Това забави планираните консултации на президента Никос Анастасиадис с партийните лидери на средиземноморския остров. Според редица източници ЕС и ЕЦБ са доволни от представените мерки, като сега в тях остава да бъдат убедени и представителите на МВФ.
Планира се обсъждането на законопроектите, гласувани вчера от парламента, както и плановете на правителството за облагане с данък на депозитите в Bank of Cyprus.
По-рано днес финансовият министър Михалис Сарис вече потвърди, че се обмисля облагане на депозитите над 100 хиляди евро в банката с данък до 25 на сто. Ако Тройката остане доволна от направените законодателни промени, посещението на Анастасиадис в Брюксел ще бъде отменено. В този случай парламентът ще заседава още днес.
Настроението в страната днес е мрачно, предава Ройтерс. „Думата сега има Брюксел“, озаглавява водещата си статия консервативният ежедневник
Simerini. „Брюксел да разпореди подстригване“, пише и най-големият вестник Fileleftheros. В статията е поместена и огромна снимка на три отчаяни и плачещи дами – служителки на Popular Bank, които сега трябва да са се страхуват за работните си места.
Кипър трябва да осигури сумата от 5,8 милиарда евро, за да получи спасителен заем в размер на 10 милиарда евро. На заседание на Еврогрупата на 15 март беше предложено парите да бъдат събрани с налагане на еднократен данък върху банковите депозити. На 19 март парламентът на острова отхвърли законопроекта за облагане на депозитите.
Йорг Асмусен, член на Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ), защити междувременно участието на лицата с влогове в спасяването на кипърските банки. В коментар за седмичното издание на германския вестник taz Асмусен пише, че приватизацията сама по себе си няма да бъде достатъчна за спасението на страната. Ето защо един "еднократен налог върху депозитите" е необходим. Но Европейската централна банка била отворена и за обсъждане на решение, което да не натоварва вложителите.