IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кризата в Кипър създава опасен прецедент

Борсата в страната спира дейност и ще остане затворена поне до четвъртък

11:33 | 19.03.13 г. 40
<p>
	Финансовите институции в Кипър остават затворени поне до четвъртък. Снимка: Ройтерс</p>

Финансовите институции в Кипър остават затворени поне до четвъртък. Снимка: Ройтерс

За гневната руска реакция пише и британският Financial Times. Руският финансов министър Антон Силуанов упрекна ЕС за решението да обложи депозитите с данък и подчерта, че Брюксел е трябвало да се допита до Москва по въпроса. Затова сега Москва обмисля дали да се оттегли от проекта за реструктуриране на по-ранния кипърски дълг, посочи министърът.

Както изглежда съществената част от бремето на новия данък ще се стовари върху плещите на богатите, коментира Le Figaro. Но като цяло темата за данъка постави в неудобна позиция правителството на Кипър и удари по рейтинга на новия кипърски президент Никос Анастасиадис месец след избирането му.

Figaro припомня във връзка с решението на еврогрупата да позволи на кипърските власти да пощадят малките вложители, че депозитите под 100 000 евро в кипърски банки са на обща стойност между 30 и 67 милиарда евро.

Ситуацията в Кипър отново силно напомни колко крехка остава икономическата политика в еврозоната, обобщава Washington Post. Вестникът признава, че за щастие САЩ няма да
пострадат тежко, защото не са изложени чак толкова на кипърската криза.

С кипърската криза доверието в банките се изпари, отбелязва Guardian. Положението може само да се влошава. Изданието се спира върху протестите в Кипър, породени от неизгодния според кипърците спасителен план и върху растящата безработица, орязването на заплатите на държавните служители и закъснялото плащане на надниците.

Вестникът категорично определя спасителният план за Кипър като истински банков обир.
В друга статия Guardian отразява притесненията на хилядите британци, притежаващи имоти в Кипър, на онези, които са се установили там или на британските военнослужещи на острова.

Вестникът акцентира и върху предупрежденията на управителя на кипърската централна банкер, носещ парадоксално името Паникос Димитриадис, че налогът върху банковите депозити ще постави в тежка ситуация двете най-големи кипърски банки, които ще имат нужда от консолидиране.

Събитията в Кипър отправят сериозно предупреждение към вложителите в закъсалите и спасявани Испания, Ирландия, Гърция, Португалия и Италия, отбелязва Daily Telegraph. Вестникът подчертава, че налогът върху депозитите е брутална форма на конфискация на авоарите. Като цяло целият спасителен план е брутален, добавя вестникът.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:15 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

20
rate up comment 4 rate down comment 0
pernik
преди 11 години
Данъкът важи за всички депозити с падеж през 2013г. с изключението което каза, но такива депозити са нищожна част от общата сума.Нормалното регулиране на казуса е лесно, въвеждането на данъка само за новите депозити сключени след началото на 2013г. Обаче, друго си е оптимизирането на данъка и по-точно приходите от него. Като отчетем че се чакаха около 180 млн.лв. приходи по него по този начин, ако беше по нормален, приходите щяха да са под 100 млн.лв. явно дори и тези суми имат голямо значение за продънения ни бюджет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 7 rate down comment 1
i_ivanov80
преди 11 години
Според мен несигурността, която се създава след едно подобно действие е много по опасна от каквито и да било други причини. Много трудно тези банки сега ще се спасят от фалит.Нали си представяш какво ще стане като отворят и като човек може спокойно да си тегли парите ...Лошото в случая е, че виждам и огромна опастност за еврото да се обезцени.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 2 rate down comment 7
i_ivanov80
преди 11 години
Ами той по принцип важи за депозити, които са сключени след 01.01.2013.Има обаче и преходни депозити, които преминават от 2012 във 2013. По тях ако си получаваш лихвата през 2013, ще трябва да платиш данък по нея. Ако обаче си сключил депозит, по които си получаваш лихвата напред (тоест получил си я през 2012), тогава не плащаш данък. Нищо, че част от лихвата касае и 2013. Това е. Просто подобни казуси е много трудно да се оптимизират. Винаги има прецакани от системата и такива, които са прецакали системата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 10 rate down comment 1
SSIW
преди 11 години
Ами ... ако голяма част от банките в Кипър са ВЕЧЕ фалирали? Ами...ако тази инжекция от 10КМ е фатална, въобще някой, нещо да може да си възстанови от депозита? Много е вероятно под натиска на такива реалности да са взети подобни решения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 8 rate down comment 2
deant
преди 11 години
Да не забравяме, че в житието на Барозу блести период на доста лява ориентация. Така, че май стана явно на всички накъде е засилил Европа :(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 9 rate down comment 0
pernik
преди 11 години
Аз не споря дали данъка е нормален, а по-скоро за начина на неговото въвеждане. Облага се целия доход от лихви, независимо че част от него е за миналата година, когато не е имало такъв данък. Още повече, че депозитите са сключвани при едни условия и после държавата променя правилата на играта по средата.Правилното би било, данъка да важи само за нови депозити, сключени след началото на 2013г., това което имаме в моемнта е облагане с задна дата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 14 rate down comment 1
i_ivanov80
преди 11 години
Иначе този рекет, които се опитват да наложат в Кипър е взривоопасен за финансите в Европа. Мислех, че подобна простотия може да хрумне само на Станишев или Овчаров, но съм се лъгал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 12 rate down comment 6
i_ivanov80
преди 11 години
Пич,данък печалба върху депозитите е нещо нормално във финансовия свят. Държави като Германия и САЩ одавна са го въвели.И не е вярно, че данъка е със задна дата. Валиден е от началото на 2013, тоест 2 месеца след като бе приет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 16 rate down comment 0
albobo76
преди 11 години
Така е, но това едва ли ще ги спре да опитат. Да ти вземат 10% или друг процент от спестяванията, защото някои некомпетентни институции или правителства трябвало да бъдат спасени, си е пладнешки обир.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 11 rate down comment 0
jordanvete
преди 11 години
Ама нали се сещаш-глас народен глас Божи. Правителство ще бъде меко казано отнесено ако не и линчувано при 50, 100 и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още