IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кризата в Кипър създава опасен прецедент

Борсата в страната спира дейност и ще остане затворена поне до четвъртък

11:33 | 19.03.13 г. 40
<p>
	Финансовите институции в Кипър остават затворени поне до четвъртък. Снимка: Ройтерс</p>

Финансовите институции в Кипър остават затворени поне до четвъртък. Снимка: Ройтерс

За гневната руска реакция пише и британският Financial Times. Руският финансов министър Антон Силуанов упрекна ЕС за решението да обложи депозитите с данък и подчерта, че Брюксел е трябвало да се допита до Москва по въпроса. Затова сега Москва обмисля дали да се оттегли от проекта за реструктуриране на по-ранния кипърски дълг, посочи министърът.

Както изглежда съществената част от бремето на новия данък ще се стовари върху плещите на богатите, коментира Le Figaro. Но като цяло темата за данъка постави в неудобна позиция правителството на Кипър и удари по рейтинга на новия кипърски президент Никос Анастасиадис месец след избирането му.

Figaro припомня във връзка с решението на еврогрупата да позволи на кипърските власти да пощадят малките вложители, че депозитите под 100 000 евро в кипърски банки са на обща стойност между 30 и 67 милиарда евро.

Ситуацията в Кипър отново силно напомни колко крехка остава икономическата политика в еврозоната, обобщава Washington Post. Вестникът признава, че за щастие САЩ няма да
пострадат тежко, защото не са изложени чак толкова на кипърската криза.

С кипърската криза доверието в банките се изпари, отбелязва Guardian. Положението може само да се влошава. Изданието се спира върху протестите в Кипър, породени от неизгодния според кипърците спасителен план и върху растящата безработица, орязването на заплатите на държавните служители и закъснялото плащане на надниците.

Вестникът категорично определя спасителният план за Кипър като истински банков обир.
В друга статия Guardian отразява притесненията на хилядите британци, притежаващи имоти в Кипър, на онези, които са се установили там или на британските военнослужещи на острова.

Вестникът акцентира и върху предупрежденията на управителя на кипърската централна банкер, носещ парадоксално името Паникос Димитриадис, че налогът върху банковите депозити ще постави в тежка ситуация двете най-големи кипърски банки, които ще имат нужда от консолидиране.

Събитията в Кипър отправят сериозно предупреждение към вложителите в закъсалите и спасявани Испания, Ирландия, Гърция, Португалия и Италия, отбелязва Daily Telegraph. Вестникът подчертава, че налогът върху депозитите е брутална форма на конфискация на авоарите. Като цяло целият спасителен план е брутален, добавя вестникът.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:15 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

30
rate up comment 4 rate down comment 0
benassi
преди 11 години
Ако пък се прокара закона за 12% за депозитите над 100 000, така хората няма да си изтеглят спестяванията (в обратният вариант двете най-големи банки ще колабират, ще колабират и общо 180-те клона които имат в Гърция, а това там ще е зле)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 4 rate down comment 0
benassi
преди 11 години
ДНЕС ще се гласува този план в техния парламент и май няма да се приеме поради липса на мнозинство.Значи ....... до седмици Кипър ще изпадне в дефолт, (криза с техните банки няма, освен че имат максимум 10% ликвидност), ЕС ще покрие депозитите до 85000, няма да има пари за пенсии и заплати, ЕС ще им отпусне след време нов заем, еврото ще падне, златото ще скочи, ДАХ/САС/FTSE ще паднат (DOW и той, по-слабо), петрола ще се вдигне, за PIIGS отраженията мога да предвидя още сега.Вариант Б : Русия преструкторира стария заем за още 5 години и отпуска нов за 10 млрд за 10 год със условие за съвместно ползване на кипърските залежи от петрол и газ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 3 rate down comment 1
SSIW
преди 11 години
Конкретното решение за тази мярка в Кипър е свързано с някаква сериозна 'заигравка' м/у Германия и Русия, иначе от гледна точка на някакъв морал, хората, които са поели риска да си оставят парите да ги управлява банката(в такав екстремна остановка), поемат някакъв риск, сега плащат цената за този риск, няма нищо по-логично от това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 4 rate down comment 1
deant
преди 11 години
Дори да е така, това са някакви игри на дребно сравнено с това на какво прилича отстрани. По скоро ефекта ще е обратен на този които си мислят. До нищо добро няма да доведе. Който недолюбва руския капитал да ходи да се оплаква в школата в която е учил икономика. Не така се регулират капиталите и банковите зони. Мога дори да питам, защо чакаха до последния момент да "ремонтират" офшорната зона? Май защото на всички им изнасяше да я има. Стига сте вярвали, че ЕС мисли за благото на цяла европа и за гражданите и моля!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 4 rate down comment 0
SSIW
преди 11 години
... а да и 4. "превъзпитателни" мерки за една офщорна зона, която форма на отклоняване на потоци, които иначе биха били обложени с данък в ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 4 rate down comment 1
SSIW
преди 11 години
Вероятно се цели с един куршум - няколко заека: 1. Политиците в ЕС да спечелят точки пред своите избиратели в страните, които предоставят тази помощ: "ето, поставихме условия на Кипър, които гарантират директно възстановяването на повече от половината заем"; 2. Истинската им цел е вероятно свързана с възможността да "порежат" малко руския капитал, които недолюбват и 3. Ако не им дадат тоя заем сигурно рискуват мн. по-сериозни сътресения както в Кипър, така и в ЕЗ, при който сценарии вложителите в кипърски банки наистина ще изгорят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 5 rate down comment 0
i_ivanov80
преди 11 години
Ситуацията със сигурност е много тежка, за да вземат подобно решение.Същото решение обаче ще доведе до обратния ефект и това ще се види в момента, в който банките отворят и хората получат достъп до парите си.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 1 rate down comment 2
i_ivanov80
преди 11 години
Не съм сигурен, че това което казваш е юридически възможно. Това би значело през 2013 да се получи доход от лихви и да не се обложи (защото например депозита е сключен на 20.12.2012), а други, които са сключени на 03.01.2013 и с падеж 2013 да се обложат. Създава се така двоен аршин.Както и да е, не мо се спори вечно по тази тема. Наистина има един преходен период, в който винаги има, аккто казах прецакани от системата и прецакали системата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 5 rate down comment 0
deant
преди 11 години
Не си прав. Досегашната история на криза показа, че ЕЦБ захранва когато и както си поиска банките. Няма никаква логика да намалим депозитите на кипърските вложители и след това да теглим 10 млрд, които бяха намалени от 17 млрд. Нещо логиката куца - как за Гърция и Испания може евтини пари, а за Кипър не може? ЕЦБ досега напечата повече от 1 трлион евро - къде отиде то?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 4 rate down comment 0
SSIW
преди 11 години
Гледай сега, ако въпроса седи наистина много остро за гарантирането на огромната част от депозираните в тея банки пари, аз не виждам други разумни алтернативи, освен компромис м/у хората, които чакат да си възстановят депозитите и тези които дават заем на банковата система да зарботи и да им възстанови тези депозити, в противен случай може да загубят всичко. Въпроса е каква е реалната ситуация, дали тези мерки се прилагат от такава неотловна нувда, аз това просто не го зная.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още