Премиерът на Латвия Валдис Домбровкис отвърна на критиките на икономиста Пол Кругман за мерките за строги икономии. В интервю за CNBC, направено по време на срещата на върха на Европейския съюз (ЕС), Домбровкис коментира, че на нобеловия лауреат му е трудно да признае собствената си грешка.
“Кругман каза през декември 2008 г., че Латвия е новата Аржентина и неизбежно ще фалира. Сега той има проблем да признае очевидното – че сгрешил, и затова се опитва да търси проблеми. Латвия обаче се възстановява от икономическата криза”, посочи той.
“Фактът, че през последните две години ние се радваме на бърз растеж, показва, че това вероятно е правилната стратегия”, допълни премиерът на страната.
Правителството на Латвия предприе тежки икономии, след като кредитният бум доведе до икономическа катастрофа през 2008 г. Властите предприеха най-мащабната фискална корекция в Европейския съюз тогава, в резултат на което брутният вътрешен продукт (БВП) падна с 24% през 2009 г.
Ангажиментът за благоразумна фискална политика, както и отчетеният растеж от 5,5% през 2011 г. и 4,5% през 2012 г. спечели уважението на привържениците на строгите икономии, сред които е и канцлерът на Германия Ангела Меркел.
Кругман обаче, който е известен с позицията си срещу строгите икономии, остана последователен критиките си срещу балтийската държава. “Хвалебствията за Латвия говорят повече за това, на което ни се иска да вярваме, отколкото за реалността, както и за макроикономическите фундаменти”, написа той в коментар за New York Times.
“Наблюдавахме спад, равносилен на депресия, а след 5 години възстановяването е само частично. Безработицата наистина намаля, но все още е твърде висока, още повече, че спадът вероятно се дължи на емиграцията. Ситуацията не може да се определя изобщо като успех”, написа Пол Гругман.
Според CIA's World Factbook безработицата в Латвия е била 14,3% през 2012 г., а емиграцията се е увеличила с 13 на сто през последните десет години. По-съществен ръст на емиграцията се наблюдава точно във времето след въвеждането на строгите икономии и е особено видима сред по-младото население на страната.
Валдис Домбровкис обаче посочи, че заради икономиите вече има възможност за въвеждането на някои стимули, като например намаляване на данъците върху труда и увеличаване на заплатите в публичния сектор.
Той определи дебатът за строгите икономии и мерките за растеж като фалшив и допълни, че има нужда и от двете. “Необходимо е да се възстанови финансовата стабилност и да си възвърнем видимостта на пазарите. В същото време се нуждаем и от мерки за стимулиране на растежа, за да се измъкнем по-бързо от тези проблеми”, коментира премиерът на Латвия.
Кругман е “ветеран” в споровете с балтийските държави. Миналата година критиките му към Естония предизвикаха бурна реакция от страна на президента на страната Тоомас Хендрик. “Да, какво всъщност знаем ние? Ние се просто тъпи и глупави източноевропейци. Невежи. Вероятно някой ден ще разберем”, написа гневния Гендрик в профила си в Twitter по повод коментарите на Кругман.