Живописната природа в Югоизточна Европа е пословична. Това, което малцина биха предположили обаче, е че няколко балкански градове са най-замърсените в Европа, съобщава Deutsche Welle, цитирайки доклад за чистотата на въздуха на Световната здравна организация (СЗО).
Според изследването градът с най-лошо качество на въздуха в Европа е Сараево, столицата на Босна и Херцеговина.
Там средната годишна концентрация на замърсители достига 117 микрограма на кубичен метър – значително над пределните 40 микрограма на кубичен метър, заложени в стандартите на Европейския съюз (ЕС).
Малко след Сараево се нареждат македонските градове Тетово и Скопие. На четвърто място е Пловдив, а на пето румънският Тимишоара.
„Концентрацията на частици прах, които могат да бъдат вдишани особено през зимните месеци, крие много голям риск за здравето на хората“, казва Мартин Теис, експерт по качеството на въздуха в Сараево.
Особено опасни са частиците прах с диаметър от под 10 микрометра, известни като PM10. Малкият им размер им позволява да преминат през естествените филтри на човешкия организъм и да проникнат дълбоко в белите дробове.
Изследването на СЗО разкрива, че високата концентрация на прахови частици увеличава риска от респираторни заболявания, сърдечносъдови заболявания и рак на белите дробове.
Според Теис основните причини за замърсяването в Сараево са остарелите системи за отопление, използвани от много домакинства, както и ширещата се нищета. „Хората изгарят всякакви неща, за да се отопляват – главно въглища и дърва, но също така и стари автомобилни гуми“.
Тейс посочва като основни замърсители и автомобилите, изтъквайки че средната възраст на автопарка в Сараево е 15 – 18 години. Подобни автомобили обикновено нямат катализатори и замърсяват повече от произведените през последните години коли.