Правителството на Латвия е отишло толкова далеч в орязването на държавните разходи, че дори си навлича критиките на Международния валутен фонд. Балтийската държава обаче вече е изплатила изтегления от институцията през 2008 година кредит, което лишава фонда от каквото и да е влияние върху бюджета на страната, пише BusinessWeek.
От 1 януари Латвия понижава минималния гарантиран доход в страната. Това ще се отрази директно на най-бедните граждани, което кара МВФ да отправя критики - парадоксално за организация, която обикновено се фокусира върху мерките за орязване на държавните разходи.
Латвия успя да се възстанови след икономически срив, заличил близо 20% от производството. Пътят към изхода обаче раздели икономистите – носителят на Нобелова награда Пол Кругман например остро критикува суровите икономии, докато много европейски политици дадоха Латвия за пример.
Като кредитор, отпуснал 9,9 млрд. долара спасителен заем, от МВФ често се противопоставяха на някои от мерките за ограничаване на разходите и се стигаше до спорове с правителството.
Политиката на правителството за орязване на помощите, заедно със свиването на програмите за заетост в публичния сектор, трябва да насочат латвийците към пазара на труда, обяснява Андрис Вилкс, финансов министър на страната. Той категорично се обявява за по-големи помощи за онези, които наистина се нуждаят от тях.
„Има все повече хора, които не желаят да работят“, заявява Вилкс в интервю за латвийски медии. Някои общини дават данни за „хора, които идват с много хубави коли, но твърдят, че са много бедни и искат пари“, допълва той. "Сега, когато мониторингът на МВФ вече го няма, правителството поема по свой път. От институцията държаха на този въпрос и бяха против политиките, вредящи на бедните и безработни хора, което е доста изненадващо като се има предвид нейната репутация“, обяснява Алф Вангас от Baltic International Center for Economic Policy Studies за медията.
Съкращенията на социални плащания подлага на риск и без това лошата структура на социално равенство, предизвиквайки най-бързата емиграция за последното десетилетие и заплашвайки прогнозите за ръст от 5% на БВП през 2012 година, обявяват от МВФ.