Петте водещи банки в Гърция - National Bank of Greece, Eurobank, Alphabank, Piraeus Bank и Hellenic Postbank, както и по-малката Attica Bank, обявиха, че ще участват в обратното изкупуване на гръцки облигации, предаде Ройтерс.
Операцията по обратното изкупуване на гръцки дълг вече е приключила. Крайният срок за участие в нея беше 17 ч. по Гринуич (19 ч. българско време). Гръцкото правителство ще обяви резултатите през следващата седмица.
Обратното изкупуване на гръцки дълг беше одобрено от Еврогрупата и Международния валутен фонд (МВФ) като мярка за допълнително облекчаване на дълговото бреме на южната ни съседка.
Източник на информационната агенция, пожелал анонимност, разкрива, че банките са поискали от управителните им съвети да бъде одобрена продажбата на до 100% от притежаваните от тях облигации.
Атина се надява обаче да привлече повече чужди инвеститори в операцията, след като обяви, че ще изкупува книжата на по-добри цени, отколкото се очакваше.
Гръцките пенсионни фондове, които държат държавни облигации с номинал 8 млрд. евро, обаче няма да участват в обратното изкупуване, както съобщи по-рано премиерът на страната Андонис Самарас.
Що се отнася до банките и загубите, които те трябва да претърпят от операцията обаче, гръцкото правителство смята, че това е техен “патриотичен дълг”. В тази връзка се предвиждат и мерки, така че бордовете на банките да бъдат защитени от съдебни искове от разгневени акционери.
Междувременно рейтинговата агенция Standard & Poor's Ratings Services (S&P), която понижи кредитния рейтинг на Гърция до ниво “частичен фалит”, потвърди рейтингите на четирите най-големи гръцки банки на ниво ССС с негативна перспектива.
Агенцията посочва, че те със сигурност ще претърпят сериозни загуби, ако се включат в обратното изкупуване на държавни облигации.