Отношенията между България и Русия не трябва да се оценяват чрез проекта АЕЦ „Белене“, който бе спрян от българското правителство през март тази година, заяви премиерът Бойко Борисов в интервю за руската информационна агенция ИТАР-ТАСС и телевизия Россия 24.
Другият закрит руски проект, петролопроводът Бургас-Александруполис, пък може сериозно да навреди на екологията по българското Черноморие, посочи Борисов.
„Петролопроводът Бургас-Александруполис е проект, който реално заплашва екологичното равновесие, затова бих искал да отбележа колко важен е туристическият бранш за българската икономика. Тръбопроводът трябваше да мине през важни туристически градове и поради тази причина всяка екологична катастрофа, подобна на тази в Мексиканския залив, просто би унищожила туризма в нашата страна за сто години напред. Освен всичко това договорът по проекта не бе изгоден за България при отчитането на тези рискове – ежегоден приход от около 30 млн. долара, получавани като транзитни такси“, каза той.
Относно АЕЦ „Белене“ премиерът изтъкна, че вината, свързана със спирането му, ляга както върху руската, така и върху българската страна.
„През 2006 г., когато бе обявено, че ще се строи станцията, в сключения договор не бяха посочени най-важните пунктове: колко струва проектът и докъде ще се оскъпява. Поради липсата на ясни параметри проектът започна да се забавя. Когато дойдохме на власт и започнахме да се занимаваме с него, разбира се, никой не искаше да разваля договора. Така започнахме да преговаряме за цената на проекта. И когато генералният директор на Росатом Сергей Кириенко се срещна с мен тук, в София, той на свой ред посочи, че вината е на руската страна и на българското правителство, тъй като не са били определени нарастващтващите издръжки“, подчерта той.
Нашето правителство никога не се е обявявало против руските технологии, не сме се отказали от изграждането на АЕЦ „Белене“ поради тази причина“, категоричен бе Борисов.
Той подчерта, че основният проблем на проекта е бил неговото финансиране. „Имаше различни варианти: Русия предлагаше кредит, но на питанията ни за уточняване на лихвата по него така и не получихме отговор. И стана така, че на мястото на бъдещия проект днес има само една голяма локва. Винаги казвам, че отношенията между Русия и България не трябва да се оценяват само с този проект“, обясни премиерът.
„Най-логичното място, където може да бъде монтиран реакторът, е като 7-ми в АЕЦ „Козлодуй“, тъй като там има хранилище за ядрени отпадъци, електропреносна система, инфраструктура и над 1 000 инженери и специалисти в ядрената област, които в момента са без работа“, подчерта той.