fallback

Борисов: Отношенията България-Русия не трябва да се оценяват чрез АЕЦ „Белене“

Питанията ни каква ще бъде лихвата по кредита, който Русия искаше да ни отпусне за строежа на АЕЦ "Белене", останаха без отговор, посочва премиерът

20:47 | 25.10.12 г. 5

Бойко Борисов. Снимка: БТА

Отношенията между България и Русия не трябва да се оценяват чрез проекта АЕЦ „Белене“, който бе спрян от българското правителство през март тази година, заяви премиерът Бойко Борисов в интервю за руската информационна агенция ИТАР-ТАСС и телевизия Россия 24.

Другият закрит руски проект, петролопроводът Бургас-Александруполис, пък може сериозно да навреди на екологията по българското Черноморие, посочи Борисов.

„Петролопроводът Бургас-Александруполис е проект, който реално заплашва екологичното равновесие, затова бих искал да отбележа колко важен е туристическият бранш за българската икономика. Тръбопроводът трябваше да мине през важни туристически градове и поради тази причина всяка екологична катастрофа, подобна на тази в Мексиканския залив, просто би унищожила туризма в нашата страна за сто години напред. Освен всичко това договорът по проекта не бе изгоден за България при отчитането на тези рискове – ежегоден приход от около 30 млн. долара, получавани като транзитни такси“, каза той.

Относно АЕЦ „Белене“ премиерът изтъкна, че вината, свързана със спирането му, ляга както върху руската, така и върху българската страна.

„През 2006 г., когато бе обявено, че ще се строи станцията, в сключения договор не бяха посочени най-важните пунктове: колко струва проектът и докъде ще се оскъпява. Поради липсата на ясни параметри проектът започна да се забавя. Когато дойдохме на власт и започнахме да се занимаваме с него, разбира се, никой не искаше да разваля договора. Така започнахме да преговаряме за цената на проекта. И когато генералният директор на Росатом Сергей Кириенко се срещна с мен тук, в София, той на свой ред посочи, че вината е на руската страна и на българското правителство, тъй като не са били определени нарастващтващите издръжки“, подчерта той.

Нашето правителство никога не се е обявявало против руските технологии, не сме се отказали от изграждането на АЕЦ „Белене“ поради тази причина“, категоричен бе Борисов.

Той подчерта, че основният проблем на проекта е бил неговото финансиране. „Имаше различни варианти: Русия предлагаше кредит, но на питанията ни за уточняване на лихвата по него така и не получихме отговор. И стана така, че на мястото на бъдещия проект днес има само една голяма локва. Винаги казвам, че отношенията между Русия и България не трябва да се оценяват само с този проект“, обясни премиерът.

„Най-логичното място, където може да бъде монтиран реакторът, е като 7-ми в АЕЦ „Козлодуй“, тъй като там има хранилище за ядрени отпадъци, електропреносна система, инфраструктура и над 1 000 инженери и специалисти в ядрената област, които в момента са без работа“, подчерта той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:38 | 05.09.22 г.
fallback