Русия отмени аукцион на държавни облигации за пръв път от май, след като инвеститорите поискаха по-висока доходност от предложената от правителството, съобщи Bloomberg.
Руското министерство на финансите планираше да продаде облигации с матуритет през февруари 2019 при доходност между 7,12% и 7,17% на стойност до 30 млрд. рубли (739 млн. евро).
Аукционът бе отменен, тъй като предложенията „надхвърлиха горната граница на планираната доходност“, се посочва в съобщение, публикувано на официалния уебсайт на министерството.
Вчера доходността по 7-годишните руски държавни облигации се повиши с 4 базисни пункта до 7,27%, което е най-високото ниво от седмица, след като и предишният ден бе нараснала с 6 базисни пункта, сочат данни, събрани от Bloomberg.
Доходността по руските държавни облигации се повиши и рублата отслаби позициите си, след като петролът от сорт Urals поевтиня вчера с 1,7%, регистрирайки 6-ти пореден ден на спад в цената. Русия, която е най-големият износител на енергоносители в света, разчита на петрола и природния газ за 50% от приходите в своя бюджет.
През май страната отмени всички аукциони на държавни облигации, след като сортът Urals поевтиня с 15% - най-голямото му месечно понижение за последните 2 години.
От юни насам доходността по средносрочните държавни облигации бе паднала със 140 базисни пункта до рекордно ниските 7,17%, отчетени на 22 октомври.
„Подемът при държавните облигации приключи“, заяви Егор Фьодоров, кредитен анализатор в московския филиал на ING Groep NV, след публикуването на правителственото съобщение.
„Доходността започна да нараства осезаемо вчера вследствие на неблагоприятни световни фактори. Местните инвеститори искат да получат печалба, докато чуждестранните ще бъдат по-предпазливи“, добави той. Фьодоров обаче коментира, че на вторичния пазар не може да бъде получена по-добра доходност.