Малко вероятно е Гърция да успее да си плати дълговете и сигурно ще е необходимо допълнително преструктуриране на задълженията на страната. Такова мнение са изразили пред Ройтерс трима представители на европейските власти, пожелали анонимност.
Инспекторите на Европейската централна банка (ЕЦБ), Европейската комисия (ЕК) и Международният валутен фонд (МВФ) вече са в Атина и ще завършат анализа за устойчивостта на гръцкия дълг през следващия месец. Източниците на агенцията обаче смятат, че заключенията отдавна са ясни.
Това означава, че ЕЦБ и правителствата от еврозоната ще трябва да преструктурират дълг на гръцкото правителство в размер на 200 млрд. евро, който притежават, за да подобрят устойчивостта на задълженията на Атина.
На този етап обаче държавите-членки на европейския валутен блок не желаят да поемат такава загуба.
"Гърция е отдавна извън пистата", коментира един от източниците на Ройтерс. "Анализът на устойчивостта на дълга ще бъде ужасен”, допълва той.
Според актуалните прогнози за растежа гръцката икономика ще се свие с още 7% през годината, докато по-рано се очакваше спадът да достигне 5 на сто. Това също означава, че дългът на страната нараства спрямо брутния й вътрешен продукт (БВП).
“В Гърция не беше направено нищо през последните месеци заради изборите. Ситуацията върви от лошо към по-лошо, включително и съотношението на дълга към БВП”, коментира друг от анонимните източници на агенцията.
Информаторите посочват, че Гърция няма да изпълни заложената в спасителното споразумение цел за свиване на дълга под 120% от БВП към 2020 г. Превишението на целта може да бъде с около 10 процентни пункта, или с 30 млрд. евро.
В резултат МВФ може да се оттегли от финансирането на страната, предупреждават анонимните източници на агенцията. Това означава, че държавите от еврозоната ще трябва сами да се справят със спасяването на Гърция и да се стигне до ново “подстригване” на дълга на Атина.
Представителите на европейските власти признават, че политически сондажи за подобен развой на събитията не са правени, защото никой не иска да започне тази дискусия.