Министър-председателят на Гърция очаква икономиката на страната да се свие със 7% тази година, опровергавайки предвиждания от гръцката централна банка спад от 5%, съобщава BBC.
Представители на трите институции кредитори на Гърция се очаква да пристигнат по-късно в Атина, за да се заемат с укрепването на мерките за намаление на дефицита. Ако Гърция не покаже задоволителен напредък, последната част от спасителния пакет на стойност 31,5 млрд. евро може да бъде замразена.
Решението за помощта от 130 млрд. евро беше взето през март от лидерите на ЕС. Този втори спасителен пакет включва строги условия, които принуждават Гърция да ореже дълговете и разходите си. По-дълбока рецесия обаче няма да помогне на страната да подобри представянето си. Още повече Гърция вече изостава с режима за строги икономии, защото икономиката й се свива с по-бърз темп от прогнозирания.
Премиерът Андонис Самарас обяви, че въпреки петте години рецесия страната няма да се върне към растежа до 2014 г. Впоследствие се очаква той да помоли за отсрочка за изплащането на заемите. Икономистите изчисляват, че може да се наложи отпускане на трети спасителен пакет за Гърция на стойност до 50 млрд. евро.
Действията на гръцкото правителство се наблюдават от Международния валутен фонд (МВФ), Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейската комисия (ЕК), известни още като „тройката“. МВФ сподели, че ще подкрепя страната през този период на икономически затруднения и ще работят съвместно, за да я „изправят на крака“.
Междувременно Гърция очаква друг високопоставен посетител тази седмица. А именно, президентът на ЕК Жозе Мануел Барозу, който ще посети страната за първи път от 2009 г. „Целта на визитата е да се срещнем със Самарас и да обсъдим цялостната икономическа ситуация в Европа и в частност в Гърция“, сподели говорителят на Жозе Барозу. Той поясни, че срещата ще бъде най-обикновен разговор, който бил подготвян от известно време.
Гърция обеща, че ще намали бюджетния си дефицит под 3% от БВП до края на 2014 г. В края на миналата година обаче преразходът на страната се равняваше на 9% от БВП за 2011 г. Следващите гръцки правителства са съумели да спестят 17 млрд. евро от правителствените разходи.
Това е намалило цялостният дълг на страната от над 160% от БВП до 132% според официалните данни, публикувани в понеделник. В условията на международния заем, подписан с „тройката“, Гърция обеща, че ще намали цялостния си дълг до 120% от БВП до 2020 г.