Световната банка (СБ) е готова да подкрепи източноевропейски страни, за да преодолеят негативния ефект от европейската дългова криза и да понижат зависимостта си от международните спасителни програми, съобщава Bloomberg, позовавайки се на източник на банката. През последните 3 години финансова подкрепа от МВФ са получили Румъния, Украйна, Сърбия, Унгария и Латвия. Програмите на МВФ включват мерки за бюджетни икономии, чието прилагане доведе до оставката на няколко правителства.
Базираната във Вашингтон банка, която на 11 юни одобри 3-годишен предпазен заем в размер на 1 млрд. евро за Румъния, води разговори за гарантирането на хърватски облигации и може да предостави техническа подкрепа на Унгария, след като страната постигне споразумение с Международния валутен фонд (МВФ), казва Питър Харолд, директор на СБ за Централна Европа и балтийските страни.
Заемът за Румъния „се вписва много добре и може да послужи за пример при подобни сделки“, казва Харолд.
Източна Европа – най-тежко засегнатият от финансовата криза през 2008 г. регион в света – се опитва да се защити от евентуална ескалация на дълговата криза.
Източна Европа е и единственият регион в света, където международните банки притежават мажоритарния дял от местната банкова индустрия.
"Цената за финансирането на страни като Сърбия и Хърватия е много висока и ако банката гарантира издаваните от тях облигации, това може да има силно положителен ефект“, допълва Харолд.