Когато през септември гръцкото правителство изненадващо въведе национален данък върху недвижимите имоти, колебанието на Ставрос Касиматис не продължи дълго. Кметът на Коридалос, западаща община в западната част на Атина, превърна безцеремонно кабинета си в клетъчно ядро на народния протест, пише в свой репортаж Wall Street Journal.
С ловко движение правителството се опита да допълни своите нищожни приходи. То просто нареди новият данък да идва директно със сметките за електроенергия на гражданите. И сега те се появиха в офиса на Касиматис, отчаяните, които са имат достатъчно пари едва за да живеят, и го питат откъде да вземат допълнително средства за налога.
Общината помага – тя съветва гражданите да плащат само за ток, но не и новия данък. А те наеха общ адвокат, който да ги защитава в случай, че дружеството им спре електричеството. От своя страна кметът внася 1165 подписа под петиция срещу данъка в окръжен съд. През февруари печели спора. Сега в Коридалос има ток, въпреки че много жители и досега не са платили данъка.
„От първия момент разглеждам тази мярка като противоконституционна", казва Касиматис, подкрепен от леви партии в протеста му. И все пак се оплаква: „Ток, енергия - това е социално право, а те изнудват гражданите..."
Днес, малко преди може би най-важните национални избори от десетилетия, данъкът за недвижимите имоти е в центъра на обществените дебати. Той показва по убедителен начин какво е сбъркано в Гърция и защо Европа се мъчи толкова със спасението на страната.
Останалите страни от еврозоната отдавна са ядосани
За мнозина в еврозоната мудните данъчни приходи на Гърция са вечното зло. За много гърци обаче новите данъци, които засягат най-силно онези с най-ниски доходи, правят икономическите проблеми на страната им още по-лоши.
Толкова много омраза е натрупал данъкът върху недвижимите имоти, че неговите критици, каквито по принцип са почти всички гърци – го наричат „haratsi“. Това е поголовен данък, който османците някога са искали от гражданите по време на робството.
Около три четвърти от всички гърци притежават собствен дом. И както и в много други европейски страни и в Гърция има и други данъци за имотите. Но в повечето случаи те са насочени към висококачествени имоти и досега не носеха високи приходи за хазната.
Най-новият данък се роди по принуда. В бързо производство той бе гласуван от правителството миналата година, за да запълни една огромна дупка в бюджета от два милиарда евро. Кабинетът очакваше приходи от 2,5 млрд. евро и нареди данъкът - в зависимост от големината, местоположението и възрастта на собствеността – да идва като допълнение към 12,6 милиона сметки за електроенергия, издавани от електроразпределителната компания Public Power Corp (PPC).
Приходите потекоха бавно. Междувременно приходите се очаква да достигнат 2,1 млрд. евро. Но повечето от тях не са платени.