Настоящият руски премиер и бъдещ президент на страната Владимир Путин по принцип е съгласен с предложението на руското министерство на финансите да бъдат инвестирани в инфраструктурни проекти средствата от Резервния фонд, когато размерът му надхвърли 7% от брутния вътрешен продукт, съобщи РИА Новости.
„Предлагаме: нека определим безопасна граница от 7%, над която част от постъпленията в резервните фондове ще се насочва за реализиране на проекти. Струва ми се, че това е разумна схема“, каза руският министър на финансите Антон Силуанов.
„По принцип съм съгласен“, посочи на свой ред Путин.
По данни на финансовото министерство към 1 април размерът на Резервния фонд е 1,827 трилиона рубли (около 61,2 млрд. долара). Очаква се заложеният в бюджета размер на БВП през настоящата година да достигне 58,683 трлн. рубли (малко под 2 трлн. долара). По този начин използването на средствата от Резервния фонд може да започне при увеличаването му от около 2,2 пъти спрямо настоящия му размер – при достигане на 4,1 трлн. рубли.
В отговор на питане на Путин Силуанов посочи, че размерът на фонда е достатъчен ориентир и не е необходимо той да бъде обвързан с понижаването на реалния бюджетен дефицит, който няма отношение към компенсирането с приходи от петрола и природния газ. „Според нашите оценки реализирането на новите бюджетни правила ще ни позволи да понижим този тип дефицит до ниво от около 8% от БВП“, подчерта той.
Путин обаче посочи, че вероятно спорът с руското министерство на икономическото развитие за това от какъв размер на Резервния фонд е добре да се насочват средства към инфраструктурни проекти ще продължи. „Сега колегите от министерството на икономическото развитие ще кажат, че това е движение в правилната посока, но ще поспорим по въпроса за отсечката“, отбеляза той.
Според разчети на министерството на финансите фонд в размер на 7% от БВП ще осигури изпълнението на бюджетните задължения на Русия в продължение на 2-3 години при цена от 70 долара за барел петрол.
Ако тези 7% бъдат надхвърлени, 50% от постъпленията в Резервния фонд могат да бъдат насочвани за попълване на Фонда за национално благосъстояние, а останалите 50% - за инфраструктурни проекти, които не предвиждат постоянни разходни задължения.