Следващата седмица гръцкият парламент ще гласува законопроект за реализацията на амбициозния енергиен проект "Хелиос".
Това съобщи гръцкият министър на околната среда Георгиос Папаконстантину, който вчера имаше разговори в Берлин сгерманския финансов министър Волфганг Шойбле и с германски индустриалци за финансирането на проекта и за перспективите за износ на слънчева енергия, съобщават вестниците днес.
Папаконстантину казал, че освен програмата "Хелиос" законопроектът съдържал и регулации за разрешаване на проблема със старото летище Елиникон, което фигурира в приватизационния план на правителството.
Проектът "Хелиос" е на етап купувач и това е въпрос, който искаме да решим в следващите месеци с европейските си партньори, казал министърът, като в този контекст визирал казаното от еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер за необходимостта от интеграция на европейския енергиен пазар.
За страна като Гърция няма никакъв смисъл да внася петрол и природен газ, а може да изнася слънчева енергия. Това се приема от всички и Европейската комисия вече обяви програма от 10 млрд. евро за интегрирането на европейските енергийни мрежи, в която ще участва и Гърция, допълнил министърът, като уточнил, че проектът "Хелиос" се отнасял и за други видове възобновяеми източници.
Според него въпросният проект давал възможност Гърция да продава на конкурентни цени електричество от слънчева енергия не само на Германия, но и на други страни.
Проектът "Хелиос", който се разглежда като възможност Гърция да реши част от проблема с дълга си и по-специално да го намали с 30 млрд. евро, предвижда изграждането на фотоволтаични съоръжения с общ капацитет до 10 гигавата на държавна земя с обща площ 200.000 декара, която ще бъде отдадена под аренда дългосрочно от гръцката държава с осигурени всички необходими лицензи.
Стойността на инвестицията ще бъде до 20 млрд. евро.