Окончателното инвестиционно решение за строителството на газопровода „Южен поток“ ще бъде взето през ноември тази година, се казва в съобщение на руския газов гигант Газпром.
По принцип в окончателното инвестиционно решение за даден проект се определят с голяма точност крайната му цена и сроковете на изпълнение. По същество това е последното решение и съответно документ, който гарантира, че проектът ще бъде осъществен и се дава старт на практическата му реализация.
Утвърденият на съвещанието „Устав на проекта „Южен поток“ детайлно регламентира целия обем работи по морския и сухопътните участици на проекта.
По този повод председателят на Газпром Алексей Милер коментира, че концернът вече се „занимава денонощно с проекта „Южен поток“. "Тази необичайно мразовита зима, довела до рязък скок на търсенето на природен газ в Европа, е още едно доказателство за това, че „Южен поток“ трябва и ще бъде построен. На Европа са й необходими нови коридори на доставки на руски газ без транзитни посредници (Украйна)”, обяснява шефът на Газпром.
Графикът за строителство на газопровода, разработен от Газпром, до края на месеца ще бъде представен на съвета на директорите на оператора South Stream Transport. Самото строителство, както беше съобщено в началото на януари, би трябвало да започне още в края на тази година, а не в началото на следващата.
Всички проектни и проучвателни работи, включително и получаването на съответните разрешителни за строителство на газопровода „Южен поток“ - който ще е с капацитет 63 млрд. куб. м газ годишно - се предвижда да бъдат приключени към края на 2012 г.
Общият обем на финансирането на морската част на газопровода ще е около 10 млрд. евро. Изграждането на наземната част с дължина малко над 2000 км ще струва около 6,5 млрд. евро. Така общата стойност на газопровода се очаква да е около 16 млрд. евро.
Основен акционер в „Южен поток“ с дял от 50% е Газпром. Останалите акционери са френската държавна компания EdF, германската Wintershall (дъщерна на BASF), които получават дялове от по 15%, и италианската ENI с 20 процента.
Държавите, през които ще преминава газопроводът са България, Сърбия, Унгария, Словения, Австрия. Предвиждат се и разклонения до Хърватия, Сърбия и евентуално Македония.