Населението на Румъния е намаляло с повече от 12% след 2002 г. заради емигриране от страната и ниската раждаемост, сочат първоначални данни от преброяването в северната ни съседка, цитирани от Ройтерс.
По данни на румънския Национален статистически комитет, събрани при преброяването в края на 2011 г., населението на страната е около 19 млн. души при 21,7 млн. преди 10 години.
Почти 1 млн. румънци живеят и работят в чужбина, съблазнени от по-богати западноевропейски държави като Италия и Испания. Според други оценки броят на работещите в чужбина вероятно достига 3 млн. души.
Ройтерс отбелязва, че данните увеличават тревогите за работната сила на страната и данъчните приходи.
Изтичането на работна ръка поражда основателни опасения в страна, където само около 5 млн. работници плащат данъци, а повечето от останалите са пенсионери, деца, препитаващи се от земеделие или работещи незаконно.
В прекалено раздутия и неефективен държавен сектор в Румъния са заети почти една четвърт от всички работещи.
„Основната причина за намаляването на румънското население е миграцията в чужбина заедно с отрицателния естествен прираст“, заяви говорителят на Националния статистически комитет Илие Думитреску.
6,5% от населението на страната са унгарци, а 619 000, или 3,2%, са се определили като роми.
Според правозащитни организации обаче много от ромите не са обявили истинската си етническа принадлежност, тъй като се опасяват от дискриминация, а истинският им брой достига до около 2,5 млн. Ако изчисленията им са верни, то румънската ромска общност би била най-голямата в Европа.
От статистическия комитет смятат, че около 1 млн. души не са включени в данните, тъй като не са попълнили формулярите или живеят в чужбина и не са били обявени от техни роднини.
Думитреску посочи, че по-подробните данни ще бъдат обявени през май и все още са възможни значителни промени в числата.