България заяви, че няма да плати на Русия "нито лев" от задълженията си по проекта за петролопровода "Бургас-Александруполис", пише руският електронен вестник "Газета", като се позовава на изявление на премиера Бойко Борисов във вторник.
Сумата не е голяма - 6,2 милиона евро, но прецедентът е опасен, предупреждава руски експерт, цитиран в изданието.
По проекта за изграждане на трансбалкански петролопровод се работи от 2007 г. През цялото това време България не вземаше участие в неговото финансиране. Руската компания "Транснефт" - участник в консорциума оператор на проекта, обеща да го замрази, докато българите не се разплатят.
В началото на декември българският финансов министър Симеон Дянков и министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков заявиха, че България се оттегля от проекта. Тогава българските медии информираха, че всички задължения ще бъдат платени, пише "Газета".
"За нас е трудно да коментираме думите на Борисов - казва говорителят на "Транснефт" Игор Демин, цитиран в материала.
“По-рано на всички официални преговори България признаваше дълга, свързан с проектирането (6,2 милиона евро) и не отказваше да плати. Българите обещаха да платят и тогава, когато заявиха, че излизат от проекта."
Според източник на "Газета", близък до "Транснефт", Борисов може да е имал предвид неустойки (например за пропуснатите ползи), които Русия теоретично би могла да поиска от България.
"Руските акционери в "Бургас-Александруполис" обаче нямат намерение да искат никакви неустойки, подобни условия не са включени в споразумението", отбелязва източникът.
"Ако България откаже да плати признатия по-рано дълг, това ще създаде опасен прецедент, предупреждават експерти" според "Газета".
Българските власти вероятно разчитат, че Русия няма да иска конфликт както поради незначителния размер на сумата, така и защото Русия има интерес от България като партньор в проекта за газопровод "Южен поток", коментира ръководителят на руския Фонд за национална енергийна сигурност Константин Симонов.
Ситуация от рода на тази с "Бургас-Александруполис" обаче сеформира и около АЕЦ "Белене", която се строи от руската компания "Атомстройекспорт".
През лятото тя поиска от българската НЕК да плати работите, извършени до момента - по онова време претендираше за 58 милиона евро. В отговор НЕК заяви, че "Атомстройекспорт" й дължи 60 милиона евро за доставено оборудване.
Сега строежът е замразен, а българските власти отложиха решението по въпроса за март, посочва "Газета".
Според Симонов в крайна сметка спорната сума може да достигне няколкостотин милиона евро.
"Това е вече далеч по-сериозна сума за България. И с отказа да платят (предполагаемо дължимото, б. р.) за "Бургас-Александруполис" българите се опитват да създадат прецедент", твърди руският експерт.
"Освен това, ако Русия се огъне в случая с България, това ще затрудни по-нататъшните й преговори с цял ред държави - например с Туркменистан по повод Транскаспийския газопровод", добавя Симонов, цитиран в "Газета".
(БТА)