Петролопроводът Бургас-Александруполис няма да бъде построен. След няколко години размишления и спорове българските власти все пак решиха да се оттеглят от проекта, като платят 6,7 милиона евро обезщетение на другите акционери - руски и гръцки компании, пише руският в. "Комерсант".
През четирите години от подписването на споразумението за тръбопровода България явно протакаше започването на строежа, твърди всекидневникът.
Според цитиран в него източник, близък до руските акционери, те няма да склонят за излизане на България от проекта; ако пък българските власти го сторят без тяхно разрешение, "ще трябва да платят колосални многомилионни обезщетения, включително за подронване на реномето".
Решението на София е "политическо и в угода на Запада", смята той. "Естествено ще разгледаме възможността да сезираме международни съдилища", добавя друг събеседник на "Комерсант".
Източниците на вестника не изключват Русия да активизира преговорите с Турция за изграждане на алтернативен петролопровод Самсун-Джейхан. До момента обаче евентуалните руски акционери "Транснефт" и "Роснефт" заявяваха, че този проект не е рентабилен, тъй като Турция настоявала за твърде високи тарифи за пренос на горивото, напомня изданието.
Решението на България е по-скоро политическо, заявява руски експерт пред "Комерсант". Според него обаче българските власти може би имат и опасения, свързани с евентуално участие на руски компании в тръбопровода Самсун-Джейхан, тъй като петролът няма да стигне и за двата проекта.
София все още не се е отказала от друг голям руско-български енергиен проект - изграждането на АЕЦ "Белене". През цялата 2011 г. обаче България протакаше подписването на договори по този проект и още не е взето окончателно решение да бъде осъществен, добавя "Комерсант".
Предвижда се процедурата по излизане на България от Бургас-Александруполис да бъде обсъдена от наблюдателния съвет по проекта, който ще заседава на 14 декември в Амстердам, посочи говорителят на "Транснефт" Игор Демин, цитиран във "Ведомости".