Централна и Източна Европа все още е място, където инвеститорите могат да направят пари. Необходимо е обаче да се подхожда внимателно в избора както на секторите, така и на компаниите, в които да се инвестира.
Такова е мнението на именития инвеститор Марк Мобиус, президент на Templeton Emerging Markets Group, пише CNBC.
Към момента компанията има сериозен портфейл от позиции в региона, като 36% от него се падат на Русия, а 21% - на Турция. Други 17 на сто от инвестициите са в Австрия, тъй като страната има сериозно присъствие в Централна и Източна Европа.
Пример за позициите на Австрия в ЦИЕ са банките Erste Bank и Raiffeisen, които „са добър начин за присъствие в много страни от региона“, обяснява специалистът.
„В Централна и Източна Европа борсите не се представят твърде зле, но темповете на икономически ръст остават относително ниски. В този смисъл макро картината не е особено впечатляваща, но на база отделни компании ние намираме известни възможности, тъй като оценките са паднали доста ниско“, коментира Мобиус.
Регионът на ЦИЕ е в силна зависимост от колебанието в търсенето от страна на богатите страни от Европейския съюз, като Германия е основният пазар.
През последните седмици мнозина анализатори орязват прогнозите за икономически ръст на държави като Полша, Унгария, Чехия и Словакия, но въпреки това фондът на Мобиус продължава да спазва инвестиционната си стратегия, обяснява специалистът.
Основните сектори, в които са инвестициите на Templeton, са банки и енергетика заради големи позиции в компании като Сбербанк и Газпром. Сериозно присъствие има и в хранително-вкусовата промишленост, тютюневата индустрия, медиите, недвижимите имоти и фармацията, посочва Мобиус.
В Унгария фондът на Мобиус има инвестиции в капитала на OTP Bank и фармацевтичната компания Egis.
През 2009 година валутите на страните от Централна и Източна Европа поевтиняха рязко заради надпреварата на инвеститорите при разпродажбите на активи и бягството от региона. Сега обаче валутните резерви „са се увеличили доста добре“, като според Мобиус това е важно, тъй като трябва да има възможност за изтегляне от пазара.
Основният проблем в региона на ЦИЕ са очакванията за слаб икономически ръст и именно поради тази причина Мобиус се е насочил към Русия и Турция. Необходимо условие за успех е да се намерят компаниите, които създават добавена стойност, тъй като независимо от състоянието на икономиките като цяло те ще са тези, които ще генерират печалби.
В Полша най-перспективен е секторът на природните ресурси. „Мед, въглища – това е интересно за нас. Освен това интересни са някои от компаниите за потребителски услуги, ресторантите и веригите за бързо хранене“, посочва специалистът.
На чешкия пазар добрите компании са тези, които осигуряват продукти за производство на потребителски стоки, а в Словакия няма достатъчно големи публични компании, като Templeton е инвестирала дялов капитал в дружество, което осъществява продажби по пощата.
„Напоследък сме доста активни в Румъния. Ще влагаме все повече и повече усилия в този пазар“, признава Мобиус.
При северните ни съседи Templeton управлява фонд с активи от над 3,4 млрд. евро – Fondul Proprietatea.