Турция, след като се договори с кипърските турци, може да започне още тази седмица сондажи за петрол и газ по крайбрежието на Кипър по примера на действията на Република Кипър, Израел и Гърция.
Това заяви турският министър-председател Реджеп Тайип Ердоган насред изострящия се спор за правата над въглеводородните запаси в Източното Средиземноморие, съобщава Ройтерс.
Помолен да коментира новината за започване на сондажи за петрол и газ от Република Кипър в Средиземно море, Ердоган отговори: "В момента ние също предприехме такова действие със Северен Кипър. В най-скоро време, може би тази седмица, вероятно ще започнем работа в този изключителен икономически регион", посочва Ройтерс.
Асошиейтед прес цитира турския премиер да казва също, че "турски фрегати, торпедни катери и военни самолети постоянно ще следят развитието на ситуацията в района".
Турция оспорва подписаното миналата година споразумение между Република Кипър и Израел за изключителната икономическа зона, което определя морските граници и правата за изследване на природните ресурси. Турция подкрепя Северен Кипър и заявява, че всички природни ресурси от крайбрежието принадлежат и на двете общности.
Турция, единствената държава, която признава Севернокипърската турска република, смята, че всички въглеводородни находища принадлежат не само на кипърските гърци, но и на кипърските турци.
Спорът може да усложни започналите през 2008 г. мирни преговори между кипърските гърци и кипърските турци. Сондажите съвпадат с желанието на ООН да разреши кипърския въпрос до средата на 2012 г.
Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган заяви миналата седмица, че Анкара е готова да изпрати военни кораби в Средиземно море поради противоречията с Израел във връзка с блокадата от страна на Израел на ивицата Газа.