Опасенията за западноевропейските икономики обхванаха и страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) поради силната търговска обвързаност, казва Вик Грьоненберг, стратег на Citi за Централна и Източна Европа, Близкия изток и Африка, цитирана от CNBC.
Ипотеките и заемите в швейцарски франкове – твърде популярни през последните години поради ниските лихвени проценти в Швейцария - се превърнаха в огромно бреме особено за Полша и Унгария, където тези заеми представляват около 15% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, пояснява Грьоненберг.
ЦИЕ ще сподели съдбата на еврозоната, каквато и да е тя. „Регионът е турбо версия на Западна Европа“, допълва тя. „Това, разбира се, се обуславя от близките търговски и финансови връзки.“
През август валутите в Централна и Източна Европа, особено в Унгария и Полша, се обезцениха, докато швейцарският франк поскъпна спрямо еврото и долара. Инвеститорите останаха загрижени за състоянието на банковия сектор и потребителските заеми, посочва Грьоненберг.
Унгария може да се окаже по-привлекателна за инвеститорите от редица западноевропейски страни, тъй като по време на приключилата миналата година мисия на Международния валутен фонд (МВФ) правителството се придържаше към строга финансова дисциплина. Заемите в швейцарски франкове обаче „ще останат в тежест на икономиката на страната за поне още 10 години“, казва тя.
Полша, единствената страна от Европейския съюз (ЕС), която по време на финансовата криза не изпадна в рецесия, през второто тримесечие на годината отчете икономически ръст от 4,3%.
„Икономическият ръст в Полша е стабилен и все пак полската злота поевтиня значително през последните няколко седмици. Мисля, че причината за това е силната експозиция към еврозоната“, казва Грьоненберг.
От останалите развиващи се икономики в региона Турция е „много интересна“, тъй като валутата й е „силно подценена“, допълва тя.