Румъния не може повече да взема заеми, за да изплаща заплатите на държавните служители и пенсиите, заяви президентът на страната Траян Бъсеску в коментар за приетите от румънското правителство нови насоки на финансовата политика, които предвиждат съкращаване на финансовите разходи, съобщи ИТАР-ТАСС.
„Подкрепям стратегията на правителството, тъй като това е единственият възможен изход от ситуацията. Ако продължим да заемаме средства за изплащане на заплатите и пенсиите, страната скоро ще фалира. Заемите за изплащане на пенсиите вече са 3,5 млрд. евро, а за заплатите – 4,8 млрд. евро. Не можем да поддържаме статут на държава-длъжник. Това вреди не само на нашия имидж, но и на нашата икономика“, каза Бъсеску.
Утвърдените нови насоки на финансовата политика включват нови макроикономически показатели, съгласувани с представители на Международния валутен фонд, Европейската комисия и Световната банка. Те предвиждат ръст на брутния вътрешен продукт до 4% до края на 2012 г.
През същата година се планира бюджетният дефицит да бъде намален до 3% от БВП, а 2 години по-късно да достигне 2,2%.
През миналата година румънските власти приеха план с мерки за спасяване на икономиката, която по думите на премиера на страната Емил Бок „навлезе в най-тежката си криза за последните 60 години“.
„Консумираме повече, отколкото произвеждаме, и безотговорно увеличихме заплатите и пенсиите, без да ги подсигурим с ръст в производителността на труда“, добави Бок.
За да спаси икономиката си, Румъния получи кредити от МВФ и ЕК на стойност 20 млрд. евро.
През март страната получи нова кредитна линия от 5 млрд. евро. Срещу това правителството намали заплатите в държавния сектор с 25%, пенсиите – с 15%, закри няколко социални програми и съкрати стотици хиляди държавни служители.
Провежданата политика от правителството за „затягане на коланите“ предизвика рязката критика на опозицията и профсъюзите, които определиха мерките на кабинета като „социален геноцид“ и организираха масови протестни акции.