Лидерите на страните от еврозоната преговарят за безпрецедентна външна интервенция в гръцката икономика. Сред обсъжданите мерки са участие в събирането на данъци, както и в планираната от правителството приватизация. В замяна на това Атина ще получи нови спасителни заеми, пише Financial Times.
Запознати с преговорите лица посочват, че в пакета, който се договаря, са включени и клаузи, касаещи частните инвеститори, притежаващи гръцки облигации. Те ще могат да удължават сроковете, по които гръцката държава трябва да извършва плащанията към тях, твърдят те.
Целта на новите мерки е поне половината от 60-те млрд. евро, от които Атина ще се нуждае до края на 2013 година, да може да бъдат събрани без необходимостта от нови кредити. Голяма част от тези намерения са свързани с продажба на активи и промяна на схемите за погасяване на съществуващи дългове.
Според оценки на страните от еврозоната и Международния валутен фонд Гърция ще има нужда от допълнителни 30-35 млрд. евро, освен вече договорените 110 млрд. евро за страната.
Източниците на FT обаче посочват, че почти всеки елемент от новия план среща сериозна опозиция от поне едно от правителствата в еврозоната. Европейската централна банка също е сериозна пречка в разговорите, тъй като се противопоставя на каквото и да е преструктуриране на гръцките дългове.