Парламентът на Унгария прие мерки, с които на практика ще се стигне до национализация на активите на задължителните частни пенсионни фондове. По този начин страната заличава повече от десет години в развитието на пенсионната си система, като отменя предприетите през 1998 година реформи, пише Financial Times.
Решението на парламента дойде в ранните часове на днешния ден, след като до късно вчера се водеха парламентарни преговори. Съгласно него, унгарците ще бъдат задължени да прехвърлят средствата си от задължителните частни пенсионни фондове към държавните. Става дума за сума от около 14 млрд. долара.
При гласуването 250 от депутатите се обявиха в подкрепа на национализацията, 58 гласа бяха против, а 43-ма се въздържаха. Въпреки дискусиите при гласуването нямаше проблеми, тъй като управляващата партия на премиера Виктор Орбан притежава мнозинство от 2/3.
В момента Унгария има пенсионна система с три стълба, които включват държавни, задължителни частни и доброволни частни елементи на осигуряване. Страната беше една от малките развиващи се икономики в Европа, поели по пътя на многостълбовата пенсионна система с цел осигуряване на стабилност и устойчивост на пенсионния модел, коментира вестникът.
Страните, тръгнали по този път, се оплакват от правилата на Европейския съюз, които според тях ги наказват чрез начина, по който се изчисляват дефицитите и дълговете на държавите. В Унгария ситуацията се изостри значително след твърдата позиция на правителството срещу предприемането на нови мерки за ограничаване на бюджета.
Прехвърлянето на въпросните 14 млрд. долара към държавата ще помогне за намаляване на правителствения дълг, който възлиза на около 80 на сто от брутния вътрешен продукт на страната.
По-рано правителството реши, че за срок от 14 месеца се спират трансферите от държавата към частните фондове, което е насочено към свиване на бюджетния дефицит.
Мерките на правителството са продиктувани от убеждението, че тристълбовата система не е стабилна, тъй като през следващата година се очаква дефицит от около 900 млрд. форинта.
Според критиците пенсионните вноски се преместват в държавните фондове с единствената цел правителството да може да покрие бюджетния дефицит в краткосрочен план и така да не се стига до нови рестриктивни мерки за орязване на разходи и увеличаване на данъци.
Пазарните наблюдатели смятат, че промените може да доведат до сериозни рискове за капиталовия пазар с оглед неговата ликвидност. Причината за това е фактът, че частните фондове са едни от най-активните играчи на пазара на акции и облигации в страната.