fallback

Румънски бизнеси искат да се спасят в България

Румънският бизнес е в паника, след като вълна от предложения за вдигане на данъците заля румънския парламент

13:16 | 28.07.10 г. 11
Автор - снимка
Създател

Румънски компании, притеснени от данъчната политика на Букурещ, искат да местят бизнеса си в България, пише румънското финансово издание Ziarul Financiar.

Румънският бизнес е в паника, след като вълна от предложения за вдигане на данъците заля румънския парламент.

„Новите мерки, приемани всеки ден от правителството, не ме изненадват. Искам да преместя централния офис на Interagro в България през септември“, казва Йоан Никулае, собственик на третата по големина румънска корпорация Interagro.

„Дотогава ще преведем всичките си документи на български и ще си потърсим нова сграда. Предпочитам да плащам 10% плосък данък и всички останали такси на българската държава и единствено да плащам данък за земя и недвижимо имущество тук (в Румъния). Писна ми от мерките на правителството и все по-наглото отношение на тайните служби към бизнеса. Не искам да ме подслушват денонощно само защото съм румънски предприемач“, казва Никулае.

Interagro приключи 2009 г. със 70% спад на оборота си до от 315 млн. евро в сравнение с 2008 г., когато отчете оборот от 538 млн. евро. Индустриалната група отчете 13,7 млн. евро загуби след 16,7 млн. евро печалба зa 2008 г.

Мениджърите на местните подразделения на чуждестранни компании са не по-малко разочаровани, пише ZF.

„Ако правителството продължи да действа толкова хаотично и по такъв аматьорски начин, доверието ми в стабилността на румънската икономика няма да трае дълго“, казва Кристиян Корнеа, изпълнителен директор на местното подразделение на полската група Can-Pack, опериращо предприятие за алуминиеви опаковки с годишен оборот от 40 млн. евро, край Букурещ.

Подобна е позицията и на е Алин Урсу, директор на Angelli Spumante & Aperitive, производител на безалкохолни напитки с 14 млн. евро оборот за миналата година.

„Бизнес климатът отразява страх от провал на политическата система. Ние сме в ръцете на политиците. Това, което беше направено досега за нас, е катастрофално”, казва Урсу и посочва, че увеличението на ДДС е довело до намаляване на броя на търговски дружества с 10%. Увеличението на акцизите също има негативен ефект върху продажбите, допълва той.

“Основните условия за добра бизнес среда са стабилността и предсказуемостта. Нашите съседи българите са постигнали това, техните данъци не се променят и инвеститорите виждат това“, казва Флори Погонару президент на Асоциацията на бизнесмените в Румъния (AOAR). 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:43 | 12.09.22 г.
fallback