Международният валутен фонд (МВФ) и Европейският съюз (ЕС) прекратиха прегледа на програмата за кредитиране на Унгария, приета през 2008 година с цел спасяване на страната от финансов колапс. Причината за това е, че според ревизорите трябва да се вземат по-радикални и сериозни мерки, за да бъдат постигнати договорените нива на бюджетен дефицит.
Прекратяването на разговорите означава, че Унгария няма да има достъп до следващи траншове от спасителния пакет, който е на стойност 25,1 млрд. долара, пише Ройтерс. Подновяването на плащанията може да стане едва тогава, когато бъде приключен прегледът на напредъка по постигане на целите.
Очакванията бяха кредиторите да приключат ревизията в началото на следващата седмица. Според анализатори изненадващото блокиране на разговорите може да доведе до остър спад в курса на форинта, тъй като не е ясно дали Унгария ще може да се пребори с кризата без външната помощ.
Виждането на МВФ е, че на фона на чувствителността на пазарите към дефицитите и задлъжнялостта, е необходимо в Унгария да бъдат взети допълнителни мерки за постигане на поетите ангажименти – 3,8 на сто от БВП дефицит за тази и 3,0 на сто през следващата година.
Към момента държавният дълг на Унгария е 80 на сто от БВП на страната, което прави достъпа до кредитиране доста труден. Това увеличава важността на разговорите с МВФ и ЕС за отпускане на заеми, с които да се стабилизира бюджетът и да се върне доверието на инвеститорите.