Европейските газохранилища са пълни до 71% от капацитета си, сочат данните на Gas Infrastructure Europe. Това е най-високото ниво средно за последните пет години за този период на годината. Но и цената, която плащат европейците е висока, посочва Ройтерс.
За нагнетяване на предвидените количества газ за тази година - до поне 80% от капацитета на газохранилищата, страните от ЕС ще платят общо над 50 млрд. евро, което е 10 пъти над средната цена, при която се нагнетява газ за зимата. Тези изчисления обаче са на базата на цената на зимните доставки на спот пазарите в момента.
Традиционно през лятото потреблението на газ пада и тогава и цените тръгват надолу. Така газохранилищата имат двойна роля - не само балансират резки изменения в потреблението през зимата, но и поддържат по-ниски цените, влизайки в микса на доставчиците.
През 2021 година и 2022 година обаче ситуацията е различна. Заради ограничените доставки и войната в Украйна пазарите са изнервени и цените са високи. Тази сутрин (5 август) търговията на нидерланската борса TTF започва с цена на септемврийските доставки около 200 евро за мегаватчас.
Анализаторите са категорични, че има два фактора, които ще играят роля за тази зима, като и двата са крайно непредсказуеми - температурите и доставките на руския природен газ. Тази несигурност и при двата ще продължи да оказва влияние на пазарите през следващите месеци.
Така че, въпреки високите цени, европейските компании нямат голям избор и нагнетяват ударно газ в газохранилищата, а много правителства осигуряват кредитни линии и други гаранции, че съоръженията ще бъдат пълни. Като мярка за допълнителни количества газ за газохранилищата, в редица европейски държави преминаха на въглища за производство на електроенергия, заради ограничените доставки по "Северен поток 1".
Според анализите на Европейската комисия (ЕК) нагнетяването на газохранилищата до поне 80% от капацитета им до 1 ноември ще създаде достатъчен буфер, който да покрие пиковото потребление през зимата. Според данните на GIE ЕС е напът да изпълни последния регламент и да нагнети нужните количества газ.
Според UBS в газохранилищата на Европа в момента има 78,8 млрд. куб. метра газ. За да бъдат страните напълно независими от руските доставки, са необходими още 25 млрд. куб. метра.
Някои членове на общността си поставиха и свои национални цели - Германия, която е най-големият потребител на газ в Европа и най-големият пазар на "Газпром", планира да нагнети 95% от капацитета на съоръженията за съхранение на газ. Към момента количествата газ в газохранилищата на страната достигат 171 тераватчаса, или малко над 70% от капацитета им. Годишното потребление на газ в Германия достига до около 995 тераватчаса.
Данните на GIE към 5 август показват, че газохранилището "Чирен" е пълно до почти 50% от капацитета си. По този показател страната ни е на последно място в ЕС.
Анализатори коментират, че Европа най-вероятно няма да има проблем и ще нагнети необходимите количества газ за зимата. Основен фактор за това са увеличените доставки на втечнен газ през последните месеци. От началото на 2022 година страните от общността са закупили 21,3 млн. тона втечнен газ. За сравнение, през същия период на миналата година ЕС е купила 8,2 млн. тона втечнен газ.