Обнадеждени от последните успехи на украинската армия, в Белия дом обмислят доставката на ново оръжие, което да защити градовете от ракетните удари на Русия. Сред тях са и бойни самолети - нещо, за което Киев се молеше през пролетта, а съюзниците му настояваха, че това може да доведе до ескалация на конфликта, пише The Wall Street Journal.
В едно от множеството си изявления пред западни институции украинският президент Володимир Зеленски коментира, че рано или късно съюзниците ще защитят небето на Украйна и ще предоставят самолети, но тогава ще бъде късно за хилядите убити украинци.
Преди седмица Вашингтон анонсира, че ще обучава украински пилоти и отделя бюджет от 100 млн. долара за целта. Един от съветниците в офиса на украинския президент Алексей Арестович коментира след това, че става въпрос за подготовка за летене на самолети F-15 и F-16. Отделно Словакия планира да предостави на Киев 11 МиГ 29, които са модернизирани и работят по стандартите на НАТО, обясни още той в интерю за руския опозиционер Марк Фейгин.
През март Полша предложи да даде своите МиГ29 на Украйна чрез американските бази в Германия и в замяна да получи американски бойни самолети. Тогава обаче американското Министерство на отбраната определи, че това би било твърде рисковано. По това време от военното разузнаване на САЩ коментираха, че отказът се отнася конкретно за полските самолети, но днес отказва да коментира дали променя позициите си по темата.
Анализатори обясняват, че в първите дни повечето страни в НАТО са очаквали войната да продължи съвсем кратко. Защо да даваме добри самолети, които да бъдат унищожени, са гласяли изявленията. Но сега този сценарий е малко вероятен - украинските военни имат успехи и това е наистина впечатляващо, коментира пенсионираният военен Седрик Лейтън, председател на консултантската компания Cedric Leighton Associates.
Доставките на западни бойни самолети като F-15 или F-16 ще позволят на Украйна да осигури въздушно прикритие в откритите южни територии около Херсон и в Запорожието, които Киев се опитва да си върне от руската окупация. Те могат да осигурят и защита на инфраструктурата и потенциално да свалят ракети, изстреляни от Русия.
Но осигуряването на тези самолети за Украйна вероятно ще отнеме месеци, макар и първата стъпка с обучението на пилотите вече да е направена, коментират още източници на WSJ. Един от вносителите на предложението за обучението на украинските военни - сенаторът републиканец Дан Съливан, настоява програмата да започне веднага, защото рискът най-добрите пилоти в страната да бъдат убити в битка е огромен.
В Конгреса обаче са скептични, че нещата могат да се случат толкова бързо - обучението, дори и на опитни пилоти, ще отнеме месеци, а доставките и поддържането на самолети по време на война е трудно. Според източници на WSJ може да се стигне по-скоро до осигуряване на съветски самолети, а обединените сили на НАТО да поемат охраната на небето на държавите, които ги осигуряват. В случая със Словакия - Полша и Чехия са се ангажирали да извършат тази задача от есента.
"Помните, че в самото начало на Украйна бяха давани ръчни гранатомети - тогава беше решено, че това е безопасната опция. Днес говорим за танкове, бойни самолети. Чехия предостави хеликоптери, почти всички граници вече са преминати", коментира чешкият външен министър Ян Липавски.
Според анализатори промяната в нагласите идва от факта, че досега Украйна не се отказва от битката, а и заради очакванията, че страната в някакъв бъдещ момент все пак ще бъде член на НАТО.
Преди Русия да нападне страната украинските военни притежаваха основно руски оръжия и екипировка. Сега западните съюзници осигуриха на Украйа въоръжение, което е съвместимо със стандартите на НАТО. Това, заедно с обучението на пилотите, е серизна стъпка към алианса и скъсване с руските системи за украинската армия.