Германската банка Deutsche Bank отбеляза по-добър от очакванията 51% ръст на печалбата за второто тримесечие в сряда, след като приходите от инвестиционното банкиране са се увеличили, макар че кредиторът е по-малко оптимист за перспективите пред подразделението за цялата година и изказа предупреждение за икономическото развитие, съобщава Ройтерс.
Резултатите излизат на фона на седмица от отчети на големите кредитори в Европа, където инвеститорите следят за сигнали за по-слаба икономика, по-високи лихвени проценти и войната в Украйна, които натежават върху дейността и перспективите им.
Германските банки са в центъра на геополитическа буря, защото страната е особено зависима от руска енергия и икономиката ѝ ще бъде най-силно ударена от недостиг на доставки.
Нетната печалба, разпределима между акционерите, възлиза на 1,046 млрд. евро. За сравнение, печалбата година по-рано бе 692 млн. евро, а тазгодишната задминава и очакванията на анализаторите за 788 млн. евро.
Това е осмо поредно тримесечие на печалба – забележителна серия след години загуби.
Тази година е ключова за най-големия кредитор на Германия и главния изпълнителен директор Кристиан Зевинг, докато той се опитва да изпълни целите, които представи в скъпо преструктуриране на банката, започнало през 2019 г.
Зевинг написа към служителите си, че трябва да са горди с резултатите, но в бележката си той не звучи оптимист за краткосрочните икономически перспективи.
„Месеците напред ще продължат да са предизвикателство. Има причина да вярваме, че нещата ще станат дори по-трудни от икономическа гледна точка“, пише той.
Банката намали целта си за разходите, като вече не цели съотношение разходи към печалба от 70% за тази година заради инфлацията, банковите налози и други разходи, свързани с войната в Украйна. Сега тя очаква съотношението да бъде в средата на 70-те процента.
Deutsche Bank ревизира надолу насоките си за приходи за инвестиционното банкиране, като сега очаква приходите да бъдат „като цяло без промяна“ тази година спрямо предишните очаквания за „лек ръст“.
Deutsche – подобно на американските си конкуренти – бе засегната от спада в сключването на сделки и несигурността, създадена от войната, макар че търговията се представя добре заради волатилните пазари.
Приходите на инвестиционното банкиране са се увеличили с 11% през тримесечието, но приходите от бизнеса с емитиране и консултантска дейност на подразделението са се свили с 63% през тримесечието.
Приходите от търговия с валути и фиксирана доходност – едно от най-големите подразделения на банката, са нараснали с 32%, а на корпоративното банкиране – с 26%, подкрепено от нарастващите лихвени проценти.