Водещите индекси в Европа завършиха борсовата сесия във вторник със силни ръстове, дошли предимно в следобедните часове, снимка CNBC.
Общоевропейският индекс Stoxx 600 прибави 1,4%, въпреки че бе без значителна промяна през по-голямата част от сесията. Автомобилният сектор прибави 3,2%, докато при банките ръстът бе от 3%.
Във Великобритания показателят FTSE се повиши с процент. За германския измерител DAX ръстът бе от 2,7%, а при френския CAC 1,8%. В Милано бенчмаркът FTSE MIB пък напредна с 2,5%.
Тази седмица всички погледи са вперени в срещата на Европейската централна банка (ЕЦБ) в четвъртък, когато се очаква ръководството да предприеме първо увеличение на лихвите от 11 години. На този фон обаче налице са рисковете за забавяне на растежа и възможни ефекти от недостига на енергоизточници.
Цената на еврото се повиши до почти двуседмичен връх, а доходността по държавните ценни книжа на еврозоната нарасна, след като по-рано през деня Ройтерс съобщи, че ЕЦБ ще разгледа възможността за увеличение на лихвата от 50 базисни пункта, а не досега очакваните 25.
Във вторник стана ясно, че инфлацията в еврозоната е достигнала 8,6% през юни.
Сезонът на отчетите също набира инерция. Novartis, Ubisoft, Remy Cointreau и Telenor са сред компаниите, които представиха данни преди края на редовната търговия.
При индивидуалните ценови движения акциите на базираната в Лондон Wise поскъпнаха с над 15% след съобщения за силни приходи през тримесечието.
Тези на френската компания за комунални услуги EDF също прибавиха 14,7%, след като бе потвърдено, че френското правителство ще плати 9,7 млрд. евро, за да поеме пълния контрол върху затъналата в дългове компания.
Обратно, френският производител изтри 2,6% от капитализацията си след публикуването на отчета си за тримесечието.
Политическата нестабилност също отново се върна на сцената на фона на навлизането в четвъртия етап на надпреварата за ръководител на Консервативната партия във Великобритания. Засега с най-голяма подкрепа е бившият финансов министър Риши Сунак, който се очаква да се изправи срещу търговския министър Пени Мордънт и този на външните работи Лиз Тръс за поста.