"Газпром" все още няма нито едно писмено доказателство, че Siemens ще върне от Канада ремонтираната турбина за газопровода "Северен поток 1", което означава, че не може да гарантира работата на компресорната станция "Портовая" в пълен обем, става ясно от съобщение на компанията, цитирано от ТАСС.
Канада задържа турбината след ремонт заради санкциите, които наложи срещу Русия заради войната в Украйна. По тази причина в средата на юни "Газпром" намали доставките по газопровода до 67 млн. куб. метра на денонощие при капацитет от 167 млн. куб. метра на денонощие.
Вероятно, след като получи ремонтираната турбина, каквото решение има от канадското правителство, "Газпром" ще повиши обемите до около 100 млн. куб. метра на денонощие.
Руски експерти обаче не очакват скоро да бъде възстановен пълният капацитет на газопровода, защото руската газова компания ще поиска преди това да получи гаранции, че останалите турбина на "Портовая" ще бъдат ремонтирани.
Междувременно говорителят на руското Министерство на външните работи Мария Захарова коментира, че "Северен поток 1" е спрян за техническа профилактика. Според нея спекулации около спрените доставки не бива да се правят, но в същото време допълни, че бъдещето на газопровода зависи изцяло от западните партньори - от заявките за доставки и от "незаконните санкции", както в случая с турбината в Канада.
В Европа опасенията са, че Русия ще намери основание да спре за по-дълго от планираното "Северен поток 1". Това ще постави на изпитание страните, които трябва да напълнят газохранилищата си за зимния сезон. Германия например спря нагнетяването и черпи газ от газохранилищата си заради спрените доставки от Русия. В Берлин очакват утрояване на цената на природния газ.
По план ремонтите трябва да продължат от 11 до 21 юли. По време на брифинга днес (14 юли) Захарова потвърди, че става въпрос за планова профилактика, която ще протече именно в този период, а графикът на работата е съгласуван с всички страни.
През юни "Газпром" е доставил рекордно малко за последните 20 години газ в Европа - едва 4,7 млрд. куб. метра, спрямо 7,9 млрд. куб. метра през май, сочат данните на руския Център за развитие на енергетиката. Заради спирането на "Северен поток 1" доставките могат да достигнат исторически минимум от 3,8 млрд. куб. метра.