Руската газова компания „Газпром" постави под въпрос продължаването на експлоатацията на газопровода „Северен поток 1" на фона на ремонта в Канада на необходимата за него турбина. „Газпром" все още не е получил писмено потвърждение, че ремонтираната турбина от Канада действително ще бъде доставена на Siemens, компанията, която отговаря за инсталацията, се казва в изявление на руската компания. „При тези обстоятелства" „Газпром" не може да гарантира бъдещата експлоатация на газопровода.
Позовавайки се на дефектната турбина, Русия вече силно ограничи доставките на газ по газопровода през Балтийско море в средата на юни. След това турбината бе откарана за ремонт в завод на Siemens в Канада. Заради канадските санкции срещу Русия първоначално не беше ясно дали ще бъде възможно да се върне вече ремонтираното устройство, припомня N-TV.
През уикенда обаче правителството в Отава даде зелена светлина за износа. Siemens обяви, че ще инсталира турбината възможно най-скоро. „Газпром не разполага с нито един документ, който да позволява на Siemens да изнесе от страната газотурбинния двигател, който в момента се ремонтира в Канада", заяви от друга страна руската корпорация.
Нагнетяването на газ е почти в застой
В понеделник започнаха и редовните дейности по поддръжката на газопровода „Северен поток", така че засега не се подава повече газ. Очаква се работата да продължи около десет дни. Има обаче съмнения дали и след това газът действително ще потече отново.
Нагнетяването на газ в Германия почти спря, след като руските доставки по газопровода „Северен поток 1" в Балтийско море бяха преустановени. Понастоящем газ все още се съхранява на нетна основа, заяви говорител на Федералната агенция за мрежите (местният регулатор). „Но е на много ниско ниво“. Според уебсайта на европейския оператор на газовата инфраструктура (EIG) нивото на запълване на германските газохранилища напоследък е нараствало само с 0,09% на ден. Утрояване на цената?
Междувременно председателят на Федералната агенция за мрежите Клаус Мюлер предупреди за утрояване на цените на природния газ за потребителите или за още по-голямо увеличение на цените. „За тези, които сега получават сметките си за отопление, вноските вече се удвояват - и това дори не отчита последиците от войната в Украйна", казва Мюлер пред Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND). „От 2023 г. нататък потребителите на газ ще трябва да се подготвят за поне трикратно увеличение на цените“.
„Абсолютно реалистично е", че от клиентите, които понастоящем плащат 1500 евро годишно за газ, в бъдеще ще се изисква да плащат 4500 евро и повече, продължава Мюлер. „На борсите цените в някои случаи са се увеличили седем пъти. Не всичко това ще достигне до потребителите веднага или в пълен размер, но в някакъв момент ще трябва да бъде платено“.