fallback

Замразените от ЕС руски активи са за 13,8 млрд. евро

Еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс обаче заяви, че по-голямата част идват от само 5 страни членки на съюза

14:49 | 12.07.22 г. 6
Автор - снимка
Редактор

Европейският съюз досега е замразил активи за 13,8 млрд. долара на руски олигарси, други физически и юридически лица, санкционирани заради войната на Москва срещу Украйна, заяви еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс във вторник.

Представителят на Европейската комисия (ЕК) заяви, че голяма част от тази сума идва само от пет от общо 27-те страни членки на ЕС, призовавайки останалите държави да активизират усилията си. В черните списъци на блока в момента са включени 98 юридически лица и 1160 физически заради действията на Русия в Украйна.

„За момента сме замразили средства, идващи от олигарси и други лица, на стойност 13,8 млрд. евро, това е огромна“ сума, казва Рейндерс във вторник.

„Много голяма част обаче, над 12 млрд. евро, идва от пет страни членки, затова трябва да продължим да убеждаваме останалите да направят същото“, каза той пред репортери при пристигането си за среща с националните министри на правосъдието в чешката столица Прага. 

Той не назова кои са тези пет държави.

Рейндерс каза, че очаква след лятото да се постигне финално политическо споразумение за нов правен инструмент, който да направи нарушаването или опита за заобикаляне на санкции престъпление навсякъде в ЕС, тъй като към момента това не е така.

Политиката, която цели да ограничи заобикалянето на ограниченията, изпращайки активи към членове на семейството, които не са санкционирани, тогава може да влезе в сила през есента.

„Ако нещата се случат така, парите ще се върнат обратно към фонд за украинския народ, парите да се върнат към украинския народ след конфискуването на активи“, каза той.

Рейндерс и министрите обсъдиха и сътрудничеството с Евроюстагенцията на блока за наказателно правосъдие, за събиране на доказателства за предполагаеми военни престъпления в Украйна, която бе нападната от Русия по земя, море и въздух през февруари.

Той заяви, че Евроюст ще съхранява всички доказателства и трябва да си сътрудничи отблизо със страните членки на блока, 14 от които провеждат свои собствени разследвания.

„Най-важното е да имаме много добро сътрудничество, да не се дублират различните ситуации и да се събират всички доказателства на едно място“, каза Рейндерс. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:20 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още