Излишъкът по текущата сметка на Русия достигна рекордните 70,1 млрд. долара през второто тримесечие на годината на фона на растящите приходи от енергийни продукти и суровини, които помогнаха да се компенсира ефектът от американските и европейски санкции заради войната в Украйна, предава Bloomberg.
Излишъкът – най-обширният показател за търговия със стоки и услуги, е най-големият от поне 1994 г. насам, показват данни на Руската централна банка, публикувани в понеделник. Намаляването на вноса заради санкциите е допринесло за излишъка - ключов икономически спасителен пояс за икономиката в условията на изолация.
Балансът по текущата сметка на Русия. Графика: Bloomberg LP
За шестте месеца на 2022 г. излишъкът възлиза на 138,5 млрд. долара, посочват от централната банка.
Износът е за 153,1 млрд. долара през второто тримесечие, което е спад спрямо 166,4 млрд. долара през първото, показва статистиката на Руската централна банка. Вносът също намалява до 72,3 млрд. Долара от 88,7 млрд. долара.
От инвазията насам Русия спря да публикува данни за вноса и износа, но потоците могат да бъдат изчислени от данни на страни партньори. През май се появиха признаци, че нивата на вноса се стабилизират, като пет страни отговарят за около половината от руската търговия
Растящият излишък по текущата сметка, заедно със строгия капиталов контрол, който ограничи търсенето на чуждестранна валута, помогна за превръщането на рублата в една от най-добре представящите се валути на развиващите се пазари тази година.