Група високопоставени министри на Борис Джонсън ще поискат от него да подаде оставка като британски премиер в сряда, съобщиха британски медии. Джонсън обаче настоя, че няма да напусне на фона на нарастващия бунт в собствената му партия, предава Ройтерс.
След като ВВС съобщи, че група от най-високопоставените министри на Джонсън ще поиска от него да напусне и на фона на оставките, които нараснаха до над 30, някои се питат доколко разумни са опитите на британския премиер да избяга от бурята и си задават въпроса дали е останал някой, който да запълни внезапно нарасналия брой овакантени места.
Макар и фатално ранен, Джонсън заяви, че има мандат от изборите през 2019 г. да продължи напред. „Няма да подам оставка и последното нещо, от което тази страна има нужда, са избори“, каза той пред парламентарна комисия.
При пристигането си за изслушване от парламентарната комисия Джонсън отговори на въпроса дали ще напусне поста си с думите: „Не, не, не“. Той заяви пред комисията, че ще продължи да изпълнява програмата си, с която спечели изборите през 2019 г., като саркастично заяви, че е имал „страшна“ седмица.
„Честно казано работата на премиера в трудни обстоятелства, когато са ви дали колосален мандат, е да продължи. И това ще направя“, каза Джонсън пред парламента.
По-рано през деня той се опита да възстанови властта си, като бързо назначи за финансов министър Надим Захауи, изгряваща звезда на Консервативната партия, който си спечели широко одобрение за успешното разпространение на ваксините срещу COVID-19.
Но ВВС съобщи, че група министри от кабинета, включително Захауи, ще го призове да напусне.
При появата си в парламента Джонсън вероятно не е имал илюзии за степента на гнева в партията му.
Бивш журналист и кмет на Лондон, който стана лицето на напускането на ЕС от Великобритания, категоричната победа на Джонсън на изборите през 2019 г. скоро отстъпи пред бойния му и често хаотичен подход на управление.
Ръководството му беше помрачено от скандали в последните месеци, като премиерът беше глобен от полицията, че е нарушил правилата при блокадата заради COVID-19, а публикуван доклад разкри поведението на държавни ръководители в офиса му на „Даунинг стрийт“, които нарушили собствените си правила за блокадата.
Имаше и обратни завои в политиките, злополучна защита на депутат, който нарушил правилата за лобиране и критики, че не е направил достатъчно, за да се справи с инфлацията в момент, когато много британци се задъхват заради растящите цени на горивата и на храните.
При последния скандал Джонсън трябваше да се извинява, че е назначил депутат на позиция, свързана със социалната политика и дисциплина в партията, дори след като е бил уведомен, че политикът е бил обект на оплаквания за сексуално посегателство.
Говоренето на „Даунинг стрийт“ се смени няколко пъти за това дали премиерът е знаел за поведението в миналото на политика, който беше принуден да подаде оставка, и кога е разбрал. Говорителят му посочи като причина пропуск в паметта на Джонсън.
Това накара Риши Сунак и Саджид Джавид да напуснат постовете си съответно на финансов и на здравен министър. Още членове на кабинета на Джонсън се оттеглиха в сряда, като посочиха липсата на преценка, стандарти и неспособност на премиера да казва истината.
Експресно допитване на YouGov установи, че според 69% от британците Джонсън трябва да подаде оставка като премиер.
Миналия месец той оцеля при вот на доверие на депутатите от Консервативната партия. Настоящите правила в партията не позволят той да бъде подложен на ново гласуване в рамките на една година, но някои депутати искат промяна на правилата. Ако Джонсън се оттегли, процесът по намирането на негов заместник може да отнеме месеци.