В момента НАТО не планира да изпраща войски в Швеция и Финландия, след като те приключат процеса си на членство, започнал тази седмица. Това посочи заместник-генералният секретар на отбранителния алианс Мирча Джоана пред АФП, цитиран от БГНЕС.
"Не планираме допълнително присъствие в нито една от двете страни, те имат внушителни национални сили. Те са способни да се защитават сами", заяви в телефонно интервю Джоана.
Миналата седмица руският президент Владимир Путин предупреди, че "ако там бъдат разположени военни контингенти и военна инфраструктура, ние ще бъдем длъжни да отговорим симетрично и да повдигнем същите заплахи за тези територии, където са възникнали заплахи за нас".
Във вторник двете страни станаха формално членове на НАТО, след като 30-те представители на организацията дадоха зелена светлина на решението, взето по време на срещата на върха в Мадрид.
Двете страни са съседи на Русия и опасенията са, че с приемането им в Алианса напрежението между Запада и Москва ще се засили. Стокхолм и Хелзинки подадоха молба за членство на 18 май.
Предстои парламентите на всички 30 държави членки да ратифицират присъединяването на Осло и Хелзинки към атлантическия алианс.
Въпреки че с Турция беше сключено принципно споразумение за преодоляване на възраженията ѝ, свързани с политиката на скандинавските страни спрямо кюрдските бойци, все още има известно напрежение относно това дали Анкара ще ратифицира незабавно предложението.
"Надяваме се, че процесът ще приключи бързо", каза Джоана, като заяви, че "много страни вече са започнали" стъпки за ратификация.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също коментира темата. "Разчитам на съюзниците да осигурят бърз и безпроблемен процес на ратификация", каза Столтенберг.