Базираната в Майнц германска биотехнологична компания Biontech възнамерява да навлезе на пазара на изследванията на антибиотици. Фирмата, станала известна с ваксината си срещу Covid-19, планира да инвестира повече в изследвания на нови антибиотици. Както Biontech съобщи на събитие за инвеститори в сряда, плановете все още са в начален етап. Въпреки това клиничните тестове с новата платформа ще започнат през следващата година, пише германският икономически всекидневник Handelsblatt.
Biontech се интересува по-специално от ендолизините, които ще използват технологията за на т.нar. messenger RNA (mRNA) молекули на компанията, и които се разглеждат като потенциална алтернатива за борба с резистентните към антибиотици бактерии. “Вярваме, че този подход може да бъде много мощен в комбинация с технологията на mRNA ", казва главният изпълнителен директор Угур Сахин. Първият проект, към който се е насочил концернът, е ендолизин срещу бактериална вагиноза.
През октомври миналата година Biontech разшири портфолиото си в областта на инфекциозните заболявания, като придоби австрийската биотехнологична компания Phagomed, специализирана в разработването на нов клас антибиотици. И това не е случайно - резистентността към антибиотиците се увеличава с тревожни темпове. Конвенционалните антибиотици все по-често достигат предела на възможностите си, тъй като в световен мащаб се разпространяват микроорганизми, които са много устойчиви. В САЩ и Европейския съюз (ЕС) се смята, че всяка година почти 70 000 души умират от инфекции, устойчиви на антибиотици. В продължение на години тази област на изследвания е третирана като мащеха от фармацевтичната индустрия; почти всички големи корпорации са се оттеглили от нея поради липса на доходност.
В областта на ваксините срещу Covid Biontech работи със своя американски партньор Pfizer по ваксина, адаптирана към силно заразния омикрон вариант, която вече е в начален етап на одобрение през есента.
През втората половина на годината базираната в Майнц компания възнамерява също така да започне клинични изпитвания върху хора на ваксини от следващо поколение, които предпазват от различни коронавируси. Те включват ваксини, подпомагащи работата на Т-клетките, които предпазват предимно от тежки заболявания, и панкоронавирусни ваксини, които са предназначени да предпазват от цялото семейство вируси и техните мутации. Целта е да се „осигури дълготрайна защита срещу различни варианти“.
В момента двамата партньори обсъждат с регулаторните органи подобрени версии на създадената от тях ваксина, които трябва да защитават по-добре от омикрон и неговите подварианти. Всички проучвания досега показват, че съществуващите ваксини са значително по-неефективни срещу този вариант след само две ваксинации. Във вторник съветниците на Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) препоръчаха за есента промени, които да обхванат циркулиращите в момента варианти на вируса. С голямо мнозинство консултативният комитет на агенцията подкрепи идеята, че новото поколение бустер ваксини трябва да предпазва от варианта омикрон. Сега FDA иска да определи точния състав на бъдещите ваксини до началото на юли.